Cine va participa şi cine va lipsi de la funeraliile lui Fidel Castro

În ciuda greutății istorice a lui Fidel Castro, absența mai multor șefi de stat la ceremonia de marți, de la Havana, ilustrează disconfortul unor guverne față de moștenirea ex-președintelui cubanez, în timp ce circa 20 de conducători ai unor țări prietene vor fi prezenți.
Romania TV
29 nov. 2016, 06:57
Cine va participa şi cine va lipsi de la funeraliile lui Fidel Castro

Ceremonia va avea loc marți seara, la ora 19,00 (00,00 GMT), în piața Revoluției, din centrul capitalei cubaneze. Funeraliile de duminică, din Santiago de Cuba, în estul țării, ar urma să se desfășoare în prezența unui grup mai restrâns de invitați.

Printre absenți, AFP îi consemnează pe președintele american Barack Obama, care a inițiat apropierea istorică între SUA și Cuba, pe premierul canadian Justin Trudeau, criticat pentru omagierea lui Castro, și pe președintele francez Francois Hollande, care va fi reprezentat de numărul trei din guvern, ministrul ecologiei, Ségolene Royal, și de Jean-Pierre Bel, trimisul său personal pentru America Latină și fost președinte al Senatului, informează Agerpres.

Șefa guvernului de la Londra, Theresa May, nu va face deplasarea la Havana, a anunțat Downing Street, fără a preciza cine va participa, iar președinta socialistă din Chile, Michelle Bachelet, va fi reprezentată de unul dintre miniștrii săi. China și Iranul, deși țări prietene ale Cubei, își vor trimite la ceremonie vicepreședinții.

Citeşte şi Cine a fost FIDEL CASTRO

De asemenea, potrivit Reuters, președintele rus nu intenționează să se deplaseze în Cuba pentru funeraliile liderului revoluției cubaneze, Fidel Castro, a indicat luni purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, care a adăugat că delegația Moscovei va fi condusă de Viaceslav Volodin, un aliat apropiat al lui Putin și președinte al Dumei de Stat.

Participanţii la funeralii

Dintre foștii șefi de stat care vor fi prezenți la Havana, AFP îi amintește pe ex-cancelarul german Gerhard Schroder, care l-a întâlnit pe Fidel Castro de cinci ori și care îi va ține locul cancelarei Angela Merkel, după cum a anunțat guvernul de la Berlin, pe fostul rege al Spaniei, Juan Carlos, care îl va reprezenta pe fiul său, regele Felipe al VI-lea, și pe fostul președinte uruguayan Jose Mujica, informează Agerpres.

Stânga latino-americană, pe care a inspirat-o revoluția cubaneză, va fi reprezentată de președinții Ecuadorului — Rafael Correa, Boliviei — Evo Morales, Venezuelei — Nicolas Maduro. Președinții din Nicaragua — Daniel Ortega, Columbia — Juan Manuel Santos, Mexic — Enrique Pena Nieto, Honduras — Juan Orlando Hernandez Alvarado și Panama — Juan Carlos Varela sunt de asemenea așteptați marți, potrivit listei oficiale consultate de AFP.

Citeşte şi Donald Trump ameninţă să pună capăt apropierii istorice dintre SUA şi Cuba

Din Africa, vor fi prezenți la ceremonia din capitala Cubei conducătorii din Zimbabwe — Robert Mugabe, Kenya — Uhuru Kenyatta, Guineea Ecuatorială — Teodoro Obiang, Africa de Sud — Jacob Zuma și Namibia — Hage Geingob.

AFP mai relevă că singurul șef de guvern european care figurează pentru moment pe lista oficială de prezență este premierul grec Alexis Tsipras.

Ceremonii

Prima ceremonie în memoria lui Fidel Castro a început luni dimineață la Havana, unde mii de persoane au stat la coadă pentru a defila prin fața portretelor alb-negru ale părintelui Revoluției cubaneze, decedat vineri la 90 de ani, relatează AFP, citată de Agerpres.

Citeşte şi Coreea de Nord, trei zile de doliu în memoria lui Fidel Castro, „prieten apropiat” al Phenianului

Punctul de pornire a fost dat de 21 de salve de tun trase din fortul situat în zona Golfului Havana, deschizând o săptămână de omagii ce va culmina cu funeralii duminică. Sute de mii de persoane sunt așteptate în Piața Revoluției din Havana, o vastă esplanadă de 72.000 mp unde a răsunat adesea vocea lui Fidel Castro în timpul discursurilor sale furtunoase și interminabile.

După două zile de omagii în capitală, cenușa lui Fidel Castro va fi transferată de la Havana la Santiago de Cuba (sud-est), într-o procesiune ce va parcurge, pe o distanță de o mie de kilometri, 13 din cele 15 provincii cubaneze, de miercuri până sâmbătă, cu mobilizarea probabilă a milioane de persoane. Punct culminant al celebrărilor, funeraliile lui „El Comandante” vor avea loc duminică la Santiago, leagănul Revoluției.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Cum a ajuns Mitică Dragomir să aibă expoziții de pictură: “Am vândut tablouri de zeci de mii dolari! Mi-am luat si țepe”
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Banii în plus pentru angajați din profitul firmei, fără taxe CAS și CASS. Exemplul simplu care arată mecanismul noii legi
Adevarul
Cum să cureți chiuveta din bucătărie: ghid complet pentru o scurgere fără mirosuri și bacterii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Mărturie incredibilă despre Gică Hagi: îi putea distruge cariera într-o clipă: ”Dacă raportam, era suspendat cinci ani și dispărea din fotbal”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru weekendul 23-24 mai 2026. Cele trei zodii care ar putea câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi