Cod rutier 2024. Ar putea creşte punctul de amendă, nepurtarea centurii te lasă cu 990 de lei mai puţin pe card

Amenzile rutiere ar putea crește anul viitor deoarece acestea sunt stabilite în funcție de salariul minim pe economie.
Filip Stan
07 dec. 2023, 11:40
Cod rutier 2024. Ar putea creşte punctul de amendă, nepurtarea centurii te lasă cu 990 de lei mai puţin pe card

Cod rutier 2024.  De anul viitor, se discută şi despre creşterea punctului de amendă. La 1 octombrie 2023, salariul minim pe economie a fost majorat cu 10%, ajungând la 3.300 de lei. Acest lucru înseamnă că, teoretic, odată cu majorarea salariului minim, amenzile rutiere vor crește.

Valoarea punctului de amendă a rămas plafonat la nivelul anului 2017, când salariul minim era 1.450 de lei, iar punctul de amendă reprezenta 10% din acesta.
Cod rutier 2024. Veşti proaste pentru românii care vor permis, condiţii draconice
Ei bine, se ia în calcul alinierea punctului de amendă la valoarea salariului minim, astfel că valoarea acestuia s-ar putea să ajungă la 330 de lei, mai mult decât dublu valorii din prezent.

Cod rutier 2024. Cât de mari vor fi amenzile pentru șoferi

Dacă sunteţi prinşi în trafic fără centura de siguranţă, veţi fi sancţionaţi cu 3 puncte de amendă şi dacă în prezent valoarea acesteia este de 435 de lei, de la anul s-ar putea să fie 990 de lei.

Mai mult vor plăti şoferii care vorbesc la telefon, respectiv, până la 2.600 de lei şi li se poate suspenda şi permisul pe 60 de zile, potrivit avocatnet.ro.

Pentru alte contravenţii mai grave, pe care poliţiştii le încadrează în clasa a 5-a de amenzi, adică aplicarea de 100 de puncte de amendă, valoarea acestuia poate ajunge şi la 33.000 de lei, adică undeva la 6.600 de euro, în multe cazuri cam cât valoarea maşinii.

Până la finalul acestui an, un punct de amendă rămâne la valoarea de 145 de lei, conform unei OUG din 2002.

Dacă Executivul va renunța însă la plafonarea punctului de amendă, acesta ar putea depăși dublul, ajungând la 330 de lei.

Această modificare ar conduce la o creștere semnificativă a amenzilor rutiere din 2024, având în vedere cele 5 clase de sancțiuni, fiecare având un interval specific de puncte-amendă și o valoare maximă asociată.

Cod Rutier 2024. Schimbare majoră pentru motocicliști. Noua prevedere se aplică și în cazul scuterelor și mopedelor

Cele 5 clase de sancțiuni:

  • clasa I: 2-3 puncte-amendă;
    clasa a II-a: 4-5 puncte-amendă;
    clasa a III-a: 6-8 puncte-amendă;
    clasa a IV-a: 9-20 de puncte-amendă;
    clasa a V-a: 21-100 de puncte-amendă.

Valoarea maximă a amenzilor din fiecare clasă de sancțiuni  ar putea ajunge la:

  • clasa I: 990 de lei;
    clasa a II-a: 1.650 lei;
    clasa a III-a: 2.640 lei;
    clasa a IV-a: 6.600 lei;
    clasa a V-a: 33.000 lei.

Cea mai mare amendă posibilă pentru încălcarea legii rutiere ar fi de 33.000 de lei, echivalentul a circa 6.600 de euro.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cutremur puternic de 7,1 grade pe scara Richter! Unde s-a produs | VIDEO
Fanatik.ro
Privatizare mascată în inima Bucureștiului. Cum au ajuns terenurile statului de la Sala Polivalentă să fie „înghițite” de afaceri private
Capital.ro
Atacul cibernetic de la ANCPI amână depunerea proiectelor AFIR. Când vor putea aplica fermierii pentru finanțare
Playtech.ro
Orașul din România care va produce drone militare. Devine un nou punct strategic pentru apărarea Europei
Adevarul
„Autostrada spre iad" a miliardarilor: sute de vile de lux, mistuite de cel mai devastator incendiu din istoria recentă a Franței
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
171 de luni de suspendare și aproape 375.000 de euro amenzi! Verdictul care lovește în plin un club din România
MediaFlux
Motivul pentru care identitatea piloților care au doborât dronele nu este făcută publică. Baza 86 Aeriană Borcea: Este o necesitate bazată pe reguli de securitate operațională
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România