Condamnat pentru evaziune fiscală, un patron din judeţul Olt primeşte bani de la stat

Firma lui Cornel Ciocan a încheiat cu Tribunalul Bucureşti un contract de 3,5 milioane de euro pentru servicii de curăţenie. Ciocan era trimis în judecată pentru evaziune fiscală, iar după o lună, acesta a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare.
Romania TV
10 ian. 2012, 08:05
Condamnat pentru evaziune fiscală, un patron din judeţul Olt primeşte bani de la stat

La sfârşitul anului trecut, Tribunalul Bucureşti a atribuit un contract firmei Dancor Cleaning SRL pentru curăţenia şi igienizarea unor sedii din Bucureşti. Patronul acestei firme este un controversat om de afaceri din Olt, Cornel Ciocan, scriu juraliştii de la Ziarul Ring. La momentul atribuirii contractului, Ciocan era trimis în judecată pentru evaziune fiscală. După o lună, acesta a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare.

Dacă de la depunerea ofertelor până la momentul în care a fost atribuit contractul acţionarul a fost condamnat, nu mă interesează, că nu suntem casă de creştere şi educare. Şi nu pot respinge pe criterii care nu sunt prevăzute în Legea achiziţiilor publice. Când faci o achiziţie, te interesează solvabilitatea firmei, nu acţionarii”, a declarat pentru ziarul Ring, Laura Andrei, vicepreşedinta Tribunalului Bucureşti.

Firmele lui Ciocan au mai primit până acum cel puţin două contracte de la Tribunalul Bucureşti. Unul i-a fost atribuit în 2006 iar pe cel de-al doilea, în valoare de 400.000 de euro, l-a primit în 2009.

Cred că ar trebui să fie gândită o procedură care să fie în folosul instituţiei şi banului public. Pentru că am avut ocazia să văd foarte multe dosare cu probleme pe aceste speţe„, este de părere judecătoarea Laura Andrei, vicepreşedinta Tribunalului Bucureşti.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Nadia Comăneci, fetiţa din Oneşti care a ajuns superstar mondial! 50 de ani de la prima notă de 10 din istoria gimnasticii la Jocurile Olimpice
Capital.ro
Pensie 2026. Beneficiile pe care pensionarii le pot primi de la stat. Mulți nu depun cererea
Playtech.ro
Top 5 țări în care pensionarii pot trăi mai ieftin în 2026. Unele sunt la câteva ore de România
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa finalistei CM 2026: ”A trișat întotdeauna, o scursură de națională, cea mai oribilă din lume!”
MediaFlux
Sumă imensă pentru uciderea lui Donald Trump. A fost publicat și locul unde ar putea fi omorât
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România