CORONAVIRUS. Directorul general al OMS: „Acest virus este inamicul public numărul unu. Credem că încă există şanse”

Directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a delcarat într-o conferinţă de presă că luma ar fi trebuit sp răspundă la pandemia coronavirusului în urmă cu o lună sau două. 
Romania TV
26 mart. 2020, 07:01
CORONAVIRUS. Directorul general al OMS:

A fost nevoie de 67 de zile de la primul caz raportat de Covid-19 pentru a ajunge la 100.000 de cazuri, 11 zile pentru a doua 100.000 şi doar patru zile pentru a atreia 100.000. Însă directorul general OMS Tedros Adhanom Ghebreyesus spune că încă este posibil să „schimbăm traiectoria”.

„Acest virus este inamicul public numărul unu”, a spus Tedros. El a adăugat că oficialii din domeniul sănătăţii cred în continuare că există şanse de a câştiga lupta împotriva virusului.

Citeşte şi: Anunţ alarmant făcut de directorul general al OMS. Date şocante despre COVID-19: numărul uriaş de infectaţi în ultimele 4 zile – VIDEO

„Timpul de a acţiona a fost de fapt acum o lună, acum două luni… dar credem că încă există şanse”, a spus el. „Aceasta este o a doua şansă, pe care nu ar trebui să o risipim şi să facem totul pentru a suprima şi controla acest virus. Aceasta este o responsabilitate pentru noi toţi”.

OMS avertizează că pandemia de COVID-19 „se accelerează”, infecţiile au trecut de 460.000. Directorul general a cerut ţărilor să adopte testări riguroase şi strategii de urmărire a contactelor.

Citeşte şi: Organizaţia Mondială a Sănătăţii: Pandemia de coronavirus „se accelerează”

Tedros a spus că solicitarea pentru ca oamenii să rămână acasă şi alte măsuri de distanţare fizică au fost un mod important de încetinire a răspândirii virusului, dar le-a descris ca fiind „măsuri defensive care nu ne vor ajuta să câştigăm”.

„Pentru a câştiga, trebuie să atacăm virusul cu tactici agresive şi ţintite – testarea fiecărui caz suspect, izolarea şi îngrijirea fiecărui caz confirmat şi urmărirea şi carantinizarea fiecărui contact strâns.”, a adăugat acesta.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
De ce îl ura tatăl lui Gigi Becali pe dictatorul Nicolae Ceaușescu: ”Mă face să fiu egal cu Costică, cu Mitică”
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cea mai iubită actriță. Marea doamnă ne-a părăsit: A trăit cu pasiune
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Prognoza meteo ANM pentru duminică, 29 martie, cea mai scurtă zi din an: Continuă episodul de iarnă în România
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj