Culmea cenzurii, un muzician a fost interzis pe internet din cauza că seamănă prea mult cu preşedintele Chinei

Un cunoscut cântăreț de operă din China a fost cenzurat în mod regulat în mediul online, deoarece seamănă izbitore cu președintele chinez Xi Jinping. China a fost criticată în mod constant pentru că a protejat obsesiv imaginea președintelui Xi, mai ales după ce l-a interzis pe Winnie de Pluş, după ce internauţii l-au l-au comparat şeful statului chinez cui celebrul ursuleţ.
Ionela Marcu
30 iun. 2020, 12:28
Culmea cenzurii, un muzician a fost interzis pe internet din cauza că seamănă prea mult cu preşedintele Chinei

Liu Keqing (63 ani) și-a văzut contul de socializare pe Douyin (TikTok-ul chinezesc) blocat de autorități de mai multe ori, deoarece „violează imaginea liderului” de la Beijing, după cum relatează mai canalele mass-media, citate de Daily Mail.

Baritonul chinez, care trăieşte la Berlin, are cont pe Douyin din 2019 şi este urmărit de peste 41.000 de oameni, iar în imaginile postate este evidentă asemănarea fizică cu preşedintele Chinei.

Citeşte şi Celebra aplicaţie TikTok a fost interzisă în India. Ce a motivat decizia autorităţilor de la New Delhi

Într-un clip postat pe 10 mai, Liu Keqing, susține că i-a fost cenzurat contul pentru „violarea imaginii”, potrivit Radio Free International. „Le-am trimis din nou materialele mele de identificare, iar în prezent aștept aprobarea. Este a treia oară când contul meu a fost interzis din cauza încălcării imaginii„, a mai scris muzicianul.

Liu declarase pentru The New York Times că şi-a deschis înainte un alt cont pe Douyin, dar a fost șters imediat de autorități, după ce imaginea sa de profil semăna cu unele dintre portretele oficiale ale președintelui Xi.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Cum își planifică românii vacanțele în funcție de generație. Diferențele dintre Gen Z, Millennials, Generația X și Baby Boomers
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat