Curtea Supremă a autorizat utilizarea fondurilor armatei americane pentru ridicarea zidului de la graniţa cu Mexicul

Curtea Supremă din SUA a autorizat vineri utilizarea de către administraţia Trump a 2.5 miliarde de dolari din bugetul Pentagonului pentru construirea zidului de la frontiera cu Mexicul, informează AFP.
Romania TV
27 iul. 2019, 06:12
Curtea Supremă a autorizat utilizarea fondurilor armatei americane pentru ridicarea zidului de la graniţa cu Mexicul

„Uau! O victorie mare pentru zid” s-a felicitat imediat pe Twitter liderul de la Casa Albă.

„Curtea Supremă a Statelor Unite a anulat interdicţia unei curţi inferioare” autorizând continuarea zidului la frontiera sudică, a continuat preşedintele american în postarea sa.

În luna mai un judecător federal a blocat provizoriu decizia preşedintelui Donald Trump de a utiliza 2.5 miliard de dolari din fondurile Pentagonului pentru construcţia zidului.

Preşedintele SUA a invocat existenţa unei „urgenţe naţionale” pentru a putea recurge la aceste fonduri destinate armatei în scopul avansării lucrărilor de construire a zidului, ocolind astfel refuzul de finanţare din partea Congresului american.

Pentru majoritatea judecătorilor Curţii Supreme – care a dat câştig de cauză conservatorilor – reclamanţii nu pot contesta atribuirea acestor fonduri deoarece „în acest stadiu, guvernul a făcut suficient dovada” fundamentării argumentelor sale.

Dar cei care se opun proiectului susţinut de preşedinte nu intenţionează să se resemneze, iar acordarea acestor fonduri ar putea să fie doar temporară.

ACLU, o organizaţie puternică de protejare a drepturilor civice, a reacţionat rapid vineri, anunţând într-un comunicat o iniţiativă pe lângă Curtea de apel în scopul „restabilirii blocării permanente a construirii unui zid frontalier ce utilizează fonduri militare neautorizate”.

„Populaţiilor de la frontieră, mediului şi separării puterilor din Constituţia noastră li s-ar aduce o atingere permanentă dacă Trump ar scăpa de pe urma jefuirii fondurilor militare pentru un zid frontalier xenofob pe care Congresul l-a refuzat”, a declarat Dror Ladin, avocatul ACLU.

Controversa privind fondurile destinate construirii zidului a determinat la începutul anului închiderea parţială a administraţiei federale timp de 35 de zile, perioadă ce a reprezentat un record în istoria SUA.

Construirea unui zid care să stăvilească valurile de imigranţi clandestini provenind din America Centrală reprezintă una din promisiunile importante făcute de Donald Trump electoratului său. 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Prezentatoarea de care Pep Guardiola este tot mai apropiat. Au fost surprinși în timp ce se îmbrățișează
Capital.ro
Europa primește un avertisment dur de la FMI. Rezervele s-ar putea epuiza, iar costurile vor exploda
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Datoriile la ANAF s-ar putea șterge. Fiscul va fi obligat să elimine obligațiile fiscale ale românilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți