Dan Şova este circumspect că se vor termina la timp lucrările la lotul trei al autostrăzii Sibiu-Orăştie

Ministrul Transporturilor, Dan Şova, s-a declarat, vineri, circumspect că lucrările la lotul trei al autostrăzii Sibiu-Orăştie se vor termina la timp.
Iulian Tudor
09 mai 2014, 10:55
Dan Şova este circumspect că se vor termina la timp lucrările la lotul trei al autostrăzii Sibiu-Orăştie

În timpul inspecţiei efectuate vineri pe şantier, Dan Şova le-a spus constructorilor: „Eu sunt circumspect, dar nu sunt inginer constructor. Să dea Dumnezeu să fie bine!„, potrivit Agerpres

Dan Şova a afirmat că este nemulţumit de felul în care se lucrează. „Mi se pare că, dacă nu vor face ce spune domnul director Cristian Andrei, adică dacă nu vor munci în schimburi prelungite şi nu vor avea utilaje serioase, nu cred că vor termina. Dar, mă rog, vor avea şi norocul unei veri lungi şi secetoase din punct de vedere al precipitaţiilor de pe zona asta, atunci ar trebui să poată lucra. Vă mărturisesc că nu îmi place foarte mult mobilizarea care este, dar dacă spun că sunt în graficul de lucrări… „, a spus Dan Şova.

Acesta a promis să se întoarcă pe şantier în mai puţin de o lună să-i verifice din nou pe constructori. „Luni, o să verificăm la CNADR (Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România n.r) exact care este situaţia. Altfel, nu îmi place nici mie, cred că nu vă place nici dumneavoastră, nu place nimănui cum arată cei 6 kilometri, care sunt problematici. Dar dacă inginerii constructori spun că sunt în grafic, dânşii spun că trebuie să lucreze de sus în jos, o să vedem. În două – trei săptămâni o să venim din nou”, a adăugat Dan Şova.

Totuşi, specialiştii de la CNDAR susţin că firma constructoare respectă calendarul, chiar dacă nu sunt suficiente utilaje deocamdată pe teren.

E mai puţin important ce spun eu, e mult mai important ce spun specialiştii. Specialiştii spun că respectă calendarul care s-a stabilit de comun acord cu CNADR. Deci, eu constructor nu sunt, nu pot decât să cred, deocamdată, că nu ne-au minţit niciodată„, a completat Şova.

Întrebat dacă sunt suficiente utilaje şi muncitori pe şantier, ministrul Şova a răspuns: „Nu mi se pare mie, li se pare specialiştilor. Eu sunt jurist, dar specialiştii spun că deocamdată calendarul se respectă. Mie personal, aşa, ca om de pe stradă, aşa cum sunteţi şi dumneavoastră, mi-ar fi plăcut să văd mai multă agitaţie pe şantier, dar dacă aşa este graficul, sper să se respecte„.

Cu toate acestea, ministrul Transporturilor le promite şoferilor că vor putea circula pe porţiunea de autostradă inspectată vineri, pe 15 noiembrie.

Şoferilor le spunem că un complet de arbitri a stabilit ca în data de 15 noiembrie să fie gata această autostradă şi noi ne vom ţine de capul lor ca să fie gata. Oricum, din 2013, pentru prima dată în istorie, CNDAR are unităţi de urmărire a contractelor de la CNANR central, în afară de Secţia de la Drumuri Naţionale, care stă după ei. Rapoartele lor arată că sunt în grafic. Oamenii trebuie să se aştepte ca acest tronson să fie gata pe data 15 noiembrie. Şi eu sper pentru Impregilio să fie gata pe 15 noiembrie„, a încheiat Dan Şova.

La începutul lunii aprilie, ministrul Transporturilor anunţa că lucrările incluse în Lotul 3 din autostrada Orăştie-Sibiu vor continua cu italienii de la Impregilo, fără costuri suplimentare. „Impregilo avea o serie de pretenţii inacceptabile pentru care noi am spus că ori se revine în limitele contractului, fără costuri suplimentare, ori reziliem contractul. Până ieri /31 martie 2014, n.r./, la ora 12,00, şi-au dat acceptul pentru cererile formulate de CNADNR /Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România/. Şi-au asumat că vor termina cei 16 kilometri din cei 22 km neafectaţi de alunecările de teren, până la 15 iulie 2014. De asemenea, şi-au asumat finalizarea lucrărilor fără costuri suplimentare aşa cum s-a dorit iniţial şi ne determinase pe noi să reziliem contractul’, a spus Şova„, a spus Şova.

Conform datelor publicate pe site-ul CNADNR, valoarea totală a proiectului autostrăzii Sibiu-Orăştie este de peste 2,563 miliarde lei (fără TVA), din care 2,179 miliarde lei reprezintă contribuţia nerambursabilă a Comisiei Europene, prin Fondul de Coeziune (85% din valoarea totala eligibilă), diferenţa fiind asigurată prin bugetul de stat.

Din cauza complexităţii şi lungimii proiectului, pentru execuţia lucrărilor de pe autostrada Sibiu-Orăştie a fost realizată o împărţire în 4 loturi.

Pentru lotul 3, valoarea contractului cu Impregilo este de 604,791 milioane lei, fără TVA, din care 514,073 contribuţia UE şi 90,718 milioane lei de la bugetul de stat.

Autostrada Orăştie-Sibiu a fost deschisă circulaţiei în data de 20 decembrie 2013, pe distanţa dintre Orăştie, judeţul Hunedoara şi Cunţa, judeţul Alba, respectiv aproximativ 44 de kilometri, după ce anterior, în cursul aceleaşi zile, a fost inaugurat şi lotul 4 al acesteia, între Sălişte şi Sibiu, în lungime de 16 kilometri.

CITEŞTE ŞI: Nazare: Guvernul trebuie să publice memorandumul privind pierderea banilor europeni pentru autostrăzi

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cod galben de caniculă emis de ANM pentru 26 de județe! Mercurul din termometre va urca până la 36 de grade
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Cum a fost descoperită „Griselda de România” spânzurată. Detalii şoc despre sinuciderea traficantei din clanul Marsilia
Capital.ro
Nu scapi de ANAF nici pe șosele. Șoferii din România, filmați și verificați. Fiscul află tot în timp real
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste instalarea unui aer condiționat. Prețurile au explodat în iunie
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Postarea apărută pe contul lui Culiță Sterp, la scurt timp după ce a fost condamnat definitiv la 2 ani și 6 luni de închisoare! Ce se întâmplă în familia artistului: „De fiecare dată când o să cazi...”
Spynews
Lino Golden și soția lui, Delia, s-au despărțit? Semnele care arată că cei doi foști concurenți de la Power Couple au probleme în relație
Spynews
De ce este considerat un erou pilotul avionului prăbușit în India. Cum ar fi reușit să evite cu prețul vieții o catastrofă
Evz.ro
Filmul lunii pe Netflix. Un mix savuros de comedie și dramă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
O femeie a murit împreună cu instructorul ei, după un salt cu parașuta. Iubitul Belindei a asistat neputincios la întreaga tragedie
Cancan.ro
S-a sinucis Elena Marsilia! A fost găsită moartă, în penitenciar
Playsport.ro
Diplomat român bătut în Rusia și evacuat de urgență. FSB este principalul...
Capital.ro
Adevărul bine ascuns despre Ion Iliescu. Fostul președinte a dat ordin personal: Terorism de stat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Horoscop zilnic, 19 iunie 2025. Astrele impart norocul. Patru zodii isi schimba destinul la 180 de grade
MediaFlux
Doliu în fotbalul mondial! A murit un jucător de legendă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține