Daniel Chiţoiu, INTERIMAR la Economie. Antonescu: Vom decide, poate luni, pe cine punem în locul lui Vosganian

Crin Antonescu, preşedintele PNL, a declarat că se va decide în maxim o săptămână cine va veni în locul lui Varujan Vosganian. Până atunci, interimar pe funcţia lui Vosganian va fi ministrul Daniel Chiţoiu.
Filip Stan
07 oct. 2013, 16:42
Daniel Chiţoiu, INTERIMAR la Economie. Antonescu: Vom decide, poate luni, pe cine punem în locul lui Vosganian

„Vom lua o decizie intr-o săptămână. Poate luni. Până atunci, interimatul va fi asigurat de ministrul Chiţoiu. Am decis acest lucru şi cu Victor Ponta. Am decis că rămânerea sa în Guvern ar fi dat prilejul asupra unor atacuri asupra Guvernului”, a declarat şeful PNL, Crin Antonescu.

Varujan Vosganian a demisionat, luni, din funcţia de ministru al Economiei, cu toate că a apreciat că votul Senatului, care a respins cererea Parchetului de pe lângă ICCJ privind începerea urmăririi penale împotriva sa, „dovedeşte nevinovăţia” sa. Primul ministru Victor Ponta a acceptat cererea lui Vosganian.

Varujan Vosganian şi-a anunţat demisia după ce a ieşit din cabinetul preşedintelui Senatului, Crin Antonescu, unde a avut loc o şedinţă a liderilor PNL la care au participat şi premierul Victor Ponta şi liderul senatorilor PSD, Ilie Sârbu.

Demisia lui Varujan Vosganian din funcţia de ministru a venit la scurt timp după votul dat în Senat de respingere a solicitării procurorului general al Parchetului ICCJ privind începerea urmăririi penale împotriva sa. Vosganian rămâne însă senator, iar demisia sa din funcţia de ministru nu are vreo consecinţă asupra solicitării respinse de Senat.

Anterior, surse citate de Hotnews.ro afirmau că premierul Victor Ponta i-a cerut lui Vosganian să demisioneze din Guvern, în caz contrar urmând să fie revocat.

VEZI SI:

Ministrul Economiei, realizator de spectacole de operă

Lider PSD: Vosganian se află pe lista miniştrilor remaniabili

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
El este omul pe care Gică Hagi l-a nășit imediat după Mondialul din 94. A ajuns printre cei mai bogați din România, e plin de bani și pământuri și deține cea mai iubită echipă
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce datorii te pot pune pe lista rușinii. Informațiile despre datornici care vor fi publicate în Monitorul Oficial
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
A fost antrenat de Lucescu și recunoaște că l-a trădat pe fostul selecționer: ”M-a ajutat, dar eu am făcut o greșeală!”
MediaFlux
Putin se pregătește să atace NATO! Avertisment cu privire la Rusia de la vârful unei țări europene
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara