Danny DeVito şi Rhea Perlman divorţează după o căsnicie de 30 de ani

Actorii americani Danny DeVito şi Rhea Perlman divorţează după o căsnicie de 30 de ani, a anunţat, luni, un purtător de cuvânt al cuplului. 
Romania TV
09 oct. 2012, 06:33
Danny DeVito şi Rhea Perlman divorţează după o căsnicie de 30 de ani

Danny DeVito, în vârstă de 67 de ani, şi Rhea Perlman, în vârstă de 64 de ani, s-au căsătorit în 1982 şi au împreună trei copii – Lucy, în vârstă de 29 de ani, Grace, în vârstă de 27 de ani, şi Jacob, în vârstă de 25 de ani.

În martie, Danny DeVito declara despre căsătoria sa, pentru emisiunea „Access Hollywood Live”: „Avem trei copii minunaţi şi este grozav”, informează accesshollywood.com.

Născut în 1944, în New-Jersey, Danny DeVito s-a făcut remarcat în multe filme de succes, precum „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, „Gemenii”, „Batman se întoarce” şi „L.A. Confidential”. Actorul american a trecut de câteva ori şi în spatele camerei de filmat, regizând mai multe comedii, printre care „Războiul rozelor” (1990), pentru care a fost nominalizat la premiul Ursul de Aur, la Festivalul de Film de la Berlin, şi „Arunc-o pe mama din tren”. În 2001, Danny DeVito a fost nominalizat la premiile Oscar şi BAFTA în calitate de producător al filmului „Erin Brockovich”, iar în 1993, a fost nominalizat din nou la Ursul de Aur, pentru filmul „Hoffa”. Totodată, el a fost nominalizat de cinci ori la premiile Emmy, trofeu pe care l-a câştigat pentru rolul din serialul „Taxi” (1981). Tot de cinci ori a fost nominalizat la premiile Globul de Aur, distincţie cu care a fost recompensat în 1980, pentru rolul din acelaşi serial „Taxi”. Anul trecut, DeVito a primit o stea pe Walk of Fame.

În prezent, Danny joacă în sitcom-ul „It’s Always Sunny in Philadelphia”, difuzat de postul de televiziune american FX.

DeVito şi soţia sa, actriţa Rhea Perlman, au înfiinţat casa de producţie Jersey Films, care a stat în spatele unor hituri precum „Pulp Fiction”, „Garden State” şi „Freedom Writers”.

Rhea Perlman a devenit celebră pentru rolul Carla Tortelli din sitcom-ul „Cheers”, pentru care a câştigat patru premii Emmy. Pentru acelaşi rol a mai fost nominalizată la premiul Globul de Aur, între anii 1985 – 1992. Recent, ea a avut apariţii speciale în producţiile de televiziune „Hot in Cleveland”, „The Sessions” şi „Wilfred”. Perlman este autoarea unei serii de cărţi ilustrate pentru copii care s-a bucurat de un imens succes, „Otto Undercover”, ce cuprinde şase volume.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Marius Șumudică, șocat de experiența pe care a trăit-o la Miercurea Ciuc: ”N-am văzut în viața mea. Am fost dezavantajați”
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce trebuie să faci imediat dacă bancomatul îți reține cardul. Când îl mai poți recupera și când trebuie blocat
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Motorina se ieftinește din nou în România! Acciza scade la 25% în perioada 1-15 septembrie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Horoscop 30-31 august. Zodiile care dau lovitura la final de lună, dar și nativii urmăriți de ghinion în ultimele zile din august
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat