David Popovici, campion european şi la 100m liber. A terminat CE de JUNIORI cu 4 X AUR + 1 ARGINT

David Popovici a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 100m liber de la CE de juniuri de la Otopeni, cu timpul de 47,69.

10 iul. 2022, 17:42

David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur în proba de 100 metri liber. Înotătorul legitimat la CS Dinamo a încheiat cursa în 47,69 secunde. Podiumul a fost complet de englezul Jacob Whittle și cipriotul Nikolas Antoniou.

David Popovici a înotat pe culoarul 4 al finalei la 100 de metri liber, fiind favorit cert în cursa programată la ora 17:39. Sportivul mai are patru medalii la actuala ediție. A luat aurul la 200 de metri liber, aurul la 50 de metri liber, aurul în ștafeta masculină de 4×100 de metri liber și argintul în ștafeta mixtă de 4X100 metri liber.

David Popovici, gest demn de un campion mondial. Ajutor pentru o fetiţă în vârstă de doar un an!

8 medalii a obținut România la Europenele de juniori până acum:

• 5 de aur: Vlad Stancu (1500m liber), David Popovici (50m liber, 200m liber, 100m liber), ştafeta masculină 4x100m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu)
  • 3 de argint: Vlad Stancu (800m liber), Bianca Costea (50m liber), ştafeta mixtă de 4x100m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu)

David Popovici, propunere pentru Simona Halep: „Abia aştept să mă întâlnesc odată cu ea”