De câte ori pe săptămână trebuie să avem relații intime, în funcție de vârstă: „Face parte din viața noastră”

Medicul neurochirurg Vlad Ciurea a vorbit despre relațiile intime pe care ar trebui să le aibă un cuplu și cum ajută acestea la menținerea unui creier sănătos. Potrivit specialiștilor, o viață sexuală activă poate fi mediocră, normală sau excesivă, în funcție de vârstă.
Alina Costache
09 nov. 2024, 21:10
De câte ori pe săptămână trebuie să avem relații intime, în funcție de vârstă:
Cât de des trebuie să avem relații intime?

Relații intime în funcție de vârstă. „Mulți spuneau că creierul se menține sănătos și printr-o viață sexuală activă. E tot sport, nu?”, l-a întrebat Cătălin Măruță.

Citește și: Vlad Ciurea dezvăluie trucul banal care te ajută să adormi uşor. Nu, nu trebuie să numeri oile lui Becali!

Cât de des trebuie să avem relații intime?

Nu vă pot contrazice. Face parte din viața noastră. Totul face parte… și cum ne alimentăm, cum bem, cu tot. Este și acest instinct pe care îl avem și această parte este bine să o avem. Deci, în orice caz, nu protestez… sunt de acord”, a răspuns Vlad Ciurea.

Potrivit termenilor de specialitate, o viață sexuală activă poate fi mediocră, normală sau excesivă, în functie de vârstă:

Prof. dr. Vlad Ciurea a tras un semnal de alarmă și a subliniat care sunt cele mai mari pericole pentru sănătatea românilor. Acesta le-a unit sub denumirea de „cei 3 S”, astfel că ele sunt ușor de reținut de către oricine.

Primul de pe lista prof. dr. Vlad Ciurea este stresul, urmat de singurătate și sedentarism. Acesta a dat, rapid, și soluția, legată tot de litera S: sport pentru a combate sedentarismul, socializare pentru alungarea singurătății și sex împotriva stresului.

Trei lucruri ne afectează cerebral foarte mult. Primul este stresul. Al doilea, mă scuzați, singurătatea. Al treilea este ce facem noi, sedentarismul. Când stai jos ore. Sunt cele trei S-uri care afectează întreg corpul și, desigur, creierul.

Există și trei S-uri după care să funcționăm. La sedentarism e foarte simplu: sportul! La singurătate este foarte simplu: socializarea. Și, la stres, să găsim un cuvânt cu ‘s’ care să scoată stresul și… m-am oprit (n.r. râde). M-am gândit că roșesc”, a spus prof. dr. Vlad Ciurea.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transfer şoc pe axa CFR Cluj – Rapid! Daniel Pancu îşi aduce unul dintre jucătorii favoriţi la noua echipă
Capital.ro
Ministerul Muncii schimbă regulile pentru orele suplimentare. Bugetarii care vor primi spor de până la 100%
Playtech.ro
Topul țărilor în care merită să te muți în 2026. Unde găsești salarii mari, siguranță și cea mai bună calitate a vieții
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat blatul care o făcea pe FCSB campioană. Dezvăluire în direct: ”El făcea prețurile”
MediaFlux
PAPARAZZI Primele imagini cu Cristian Boureanu după ce s-a întors de la Suvivor! Afaceristul și-a lăsat barbă și a continuat yoga la piscină VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi