Deputatul independent Viorel Blăjuţ va vota moţiunea PNL, după declaraţia lui Ioan Rus

Deputatul independent de Iaşi Viorel Blăjuţ susţine că va vota, vineri, moţiunea de cenzură a PNL, precizând că nu intenţiona să se prezinte în Parlament, dar că l-au înfuriat declaraţiile lui Ioan Rus.
Iulian Tudor
11 iun. 2015, 20:21
Deputatul independent Viorel Blăjuţ va vota moţiunea PNL, după declaraţia lui Ioan Rus

Viorel Blăjuţ a declarat, joi seară, că nu avea intenţia să se prezinte la votul moţiunii de cenzură, dar se va duce şi va vota pentru căderea Guvernului Ponta, întrucât l-au înfuriat afirmaţiile lui Ioan Rus la adresa copiilor şi a soţiilor celor plecaţi la muncă în străinătate, scrie Mediafax.

Citeşte şi: Gorghiu: Dacă Guvernul nu pică, mă aştept la o mineriadă parlamentară pentru modificarea legislaţiei penale

„Păi cum să vii tu să spui aşa ceva? Eu am soră plecată în străinătate. Mă duc mâine (vineri – n.r.) în Parlament, dar nu doar că votez moţiunea, ci voi fi vehement. Nu aveam de gând să particip la vot, dar m-au înfuriat afirmaţiile lui Ioan Rus. Mi-am luat special bilet la avion ca să ajung la Parlament. M-a scos din sărite gestul lui Rus. Mă duc acolo, îi cer să plece cu totul din politică”, a spus deputatul Viorel Blăjuţ.

Deputatul ieşean a afirmat că pregăteşte şi o pancartă pe care să o afişeze în timpul dezbaterilor la moţiunea de cenzură.

„Îi consider şi pe liberali vinovaţi că au adus PSD la putere. Şi ei trebuie să dea explicaţii pentru ceea ce a fost USL. Dar ceea ce a făcut Rus le întrece pe toate. Mă duc în Parlament, gata, nu pot să stau deoparte”, a adăugat deputatul independent Viorel Blăjuţ.

PNL a depus, săptămâna trecută, la Parlament, moţiunea de cenzură la adresa Guvernului Ponta, care este semnată de 183 de parlamentari, dintre care 12 de la PSRO şi doi de la grupul-democrat, restul fiind deputaţi şi senatori PNL. Moţiunea este intitulată „Victor Ponta – demis pentru exces de putere prin blocarea alegerilor. Dreptul la vot nu e o lozincă!”.

Citeşte şi: Victor Ponta, la Guvern: Moţiunea de cenzură NU VA TRECE. Să ne vedem de treabă

În moţiunea de cenzură se arată că Ponta ar fi vrut să ajungă preşedintele României „prin sabotarea deliberată a românilor din Diaspora” şi că „este timpul să recunoască şi să părăsească puterea”.

Dezbaterea moţiunii de cenzură va începe vineri la ora 10.00.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Afacerea în care Zlatan Ibrahimovic a investit milioane de euro nu mai dă randament. De ce s-a ajuns în această situație
Capital.ro
S-a stins o mare voce a României. Lumea muzicii e în doliu: O voce sensibilă, puternică și un muzician desăvârșit
Playtech.ro
Explozie de cazuri de gripă în România. Un nou virus gripal se răspândește rapid, peste 3.000 de îmbolnăviri într-o săptămână
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Bacterii ascunse în paturile noastre. Cum menținem curățenia lenjeriei de pat
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online