Donald Trump îşi reia mitingurile electorale în ciuda pandemiei de COVID 19. Oraşul ales naşte o nouă controversă

Preşedintele american Donald Trump a anunţat că îşi va relua campania electorală săptămâna viitoare în Tulsa, statul Oklahoma, în primul său miting după ce marile adunări publice au fost interzise în contextul pandemiei de coronavirus, informează joi dpa.
Romania TV
11 iun. 2020, 11:30
Donald Trump îşi reia mitingurile electorale în ciuda pandemiei de COVID 19. Oraşul ales naşte o nouă controversă

Anunţul preşedintelui american vine în contextul în care sondajele arată o scădere a popularităţii sale din cauza modului în care a gestionat epidemia covid-19 şi a manifestaţiilor care au izbucnit în Statele Unite după moartea lui George Floyd la Minneapolis.

Într-un discurs în timpul unui eveniment organizat la Casa Albă cu susţinători de culoare, Donald Trump a anunţat că va organiza mitinguri electorale şi în Florida, Arizona şi Carolina de Nord.

Mitingurile electorale cu mulţi participanţi au fost reprezentative pentru campania lui Trump din 2016 şi el se laudă adesea că umple stadioane în timpul evenimentelor electorale.

Aceste mitinguri au fost suspendate din martie, din cauza pandemiei, însă Donald Trump a făcut apel la o reluare rapidă a activităţilor de campanie.

Anunţul lui Trump survine în condiţiile în care în ţară este reluată activitatea după luni de măsuri de izolare impuse în contextul pandemiei, chiar dacă oficiali din domeniul sănătăţii se opun adunărilor mari de oameni precum concertele, mai ales adunărilor în spaţii închise, unde riscul de transmitere a virusului este mai mare.

În multe zone din SUA s-a înregistrat o creştere a numărului de contaminări, după ce restricţiile au fost relaxate şi oameni s-au adunat în grupuri, adesea fără a respecta regulile de distanţare.

De asemenea, există din nou îngrijorări cu privire la un al doilea val de contaminări cu noul tip de coronavirus, la toamnă şi iarna, în condiţiile în care oamenii se vor întoarce la muncă şi sute de mii de persoane participă la proteste naţionale împotriva rasismului.

Trump a anunţat că primul său miting electoral urmează să aibă loc la 19 iunie la Tulsa, iar următoarele în Florida, Texas şi Arizona.

La 19 iunie se marchează emanciparea – în 1865 – a ultimilor sclavi afroamericani din statele confederate.

Tulsa a fost în 1921 teatrul unor atacuri ale unor locuitori albi din oraş asupra unor locuitori de culoare şi unor magazine pe care afroamericani ile deţineau.

Aceste violenţe sunt cunoscute sub numele de „Masacrul de la Tulsa”.

Kamai Marshall, un purtător de cuvânt al campaniei lui Joe Biden, rivalul democrat al miliardarului republican, a denunţat pe Twitter drept „rasistă” alegerea oraşului Tulsa în vederea organizării unui miting.

Citeşte şi: Violenţe în SUA. Statuia lui Cristofor Columb a fost incendiată şi aruncată în lac. „Columb înseamnă genocid!” VIDEO

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să plătească tot. Se adaugă restanțe la întreținere în fiecare lună
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil