DSP cere închiderea restaurantelor în Capitală, după explozia cazurilor de covid-19

Direcția de Sănătate Publică București cere închiderea restaurantelor, interzicerea evenimentelor private cu mai mult de 50 de persoane și interzicerea procesiunilor religioase în aer liber, după explozia de îmbolnăviri de COVID-19 din Capitală.
Alina Costache
05 oct. 2020, 14:15
DSP cere închiderea restaurantelor în Capitală, după explozia cazurilor de covid-19

DSP precizează că recomandările sunt făcute din cauză că în București rata de incidență cumulată în ultimele 14 zile este de 1,86, mai mare de 1,5, cum prevede legea pentru închiderea restaurantelor. 

Propunerile făcute de DSP București:

-interzicerea organizării evenimentelor private în cadrul saloanelor de evenimente;

-interzicerea desfășurării de evenimente private în restaurante și cafenele cu mai mult de 50 de persoane;

-obligativitatea purtării măștii de protecție în apropierea școlilor, la mai puțin de 100 de metri;

-închiderea barurilor, restaurantelor și a cafenelelor;

-interzicerea organizării și desfășurării procesiunilor religioase în spațiu deschis;

-intensificarea acțiunilor de control în transportul public, piețe, târguri și piscine interioare;

Decizia se discută la această oră în sedinta Comitetului pentru Situatii de Urgentă.

Deputatul Virgil Guran, consilier al premierului, a declarat luni la Antena 3 că este posibil ca autoritățile să introducă în București obligativitatea purtării măștii de protecție în aer liber, în anumite zone „roșii”, precum și carantinarea unor anumite zone.

„E posibil să se introducă în anumite zone, cartiere, sau zone aglomerate”, a spus Virgil Guran, despre masca de protecție în spațiul liber, în București.

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat 1.591 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore după efectuarea a 6.537 de teste. Bucureştiul atinge un nou record de cazuri: 562 de îmbolnăviri în 24 de ore. Cel mai mare număr de cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19 în Bucureşti fusese anunţat în 2 octombrie – 517. La Terapie Intensivă sunt internaţi în prezent 592 de pacienţi infectaţi cu noul coronavirus. De asemenea, 45 persoane infectate cu coronavirus au murit.

Citeşte şi Medicul Virgil Musta: „Terapia Intensivă este plină. Suntem la pragul între viaţă şi moarte”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Erling Haaland „a vâslit” și la nunta lui Donnarumma! Starul norvegian a fost sufletul petrecerii. Video
Capital.ro
Cutremur în România. Seismul s-a produs sâmbătă după-amiază. Ce magnitudine a avut și în ce zone s-a simțit
Playtech.ro
Informațiile despre averile politicienilor pe care românii nu le mai pot verifica. Ce s-a schimbat după decizia CCR
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
500.000 de euro pentru Dan Petrescu! Omul de afaceri era disperat să-l aducă la echipă. Victor Becali: ”Băi, ești nebun?”
MediaFlux
ANAF începe să emită deciziile de impunere pentru o categorie de români. Cine trebuie să se prezinte la unitatea fiscală începând de luni, 27 iulie
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România