Dumitru Buzatu, după pierderea Capitalei: „E un oraş atipic, locuitorii ei au opţiuni neapşteptate uneori”

Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui, cred că pierderea alegerilor locale la Primăria Generală a Capitalei de către PSD este din cauza opţiunilor neaşteptate ale bucureştenilor, iar pierderea marilor oraşe este din cauza conflictului dintre generaţii.
Romania TV
28 sept. 2020, 16:12
Dumitru Buzatu, după pierderea Capitalei:

Dumitru Buzatu a câştigat alegerile în judeţul Vaslui, însă nu fără emoţii, social-democraţii fiind nevoiţi să apeleze la alianţe cu alte partide pentru a-şi asigura majorităţi în consiliile locale şi la judeţ. Liderul PSD a catalogat campania electorală pentru alegerile locale 2020 ca fiind „o bătălie foarte grea”, scrie adevarul.ro. 

Conflictul dintre generaţii este în opinia lui Buzatu unul dintre factorii care au contribuit la înfrângerile suferite de PSD în judeţe „cu tradiţie”.

Citeşte şi: Emil Boc anunţă o viitoare colaborare la alegerile parlamentare între USR-PLUS şi PNL

„Bătălia a fost foarte grea, dar este o bătălie care a fost potenţată de conflictul dintre generaţii, dintre cei mai tineri şi cei mai vârstnici. A fost o bătălie care le va da multă bătaie de cap alegătorilor care au votat pentru PNL şi care probabil vor mai susţine o vreme treaba aceasta, până când se vor convinge că maniera de a guverna a PNL se aseamănă foarte mult cu maniera domnului Traian Băsescu, care şi aseară, în nişte momente critice, în momentul în care se discuta despre soarta unor sectoare din capitală, stătea şi se hăhăia cu gura până la urechi”, a declarat Dumitru Buzatu.â

Citeşte şi: Dumitru Dragomir, anunţ-bombă după ce a intrat în Consiliul Local al Municipiului Bucureşti. Cine a părăsit echipa Gabrielei Firea

În privinţa victoriei obţinute de către Nicuşor Dan în faţa Gabrielei Firea, Dumitru Buzatu afirmă că locuitorii Capitalei au făcut alegeri neaşeptate.

„Capitala este un oraş atipic şi locuitorii ei au opţiuni foarte diverse, neaşteptate uneori. Cred că lucrul acesta s-a întâmplat şi acum şi eu cred că şi Gabriela Firea şi toţi ceilalţi au luptat enorm pentru obţinerea unui rezultat bun la Bucureşti. Dacă alegătorii au decis altfel, e clar că vor trebui să-l suporte pe Nicuşor Dan”, a precizat liderul PSD Vaslui.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Careul multimilionar! Inteligența Artificială a calculat cât ar costa azi cu adevărat Nicolae Dobrin, Ilie Balaci, Gică Hagi și Adrian Mutu
Capital.ro
Bani pe lângă pensie pentru peste 400.000 de români. Cine primește indemnizații. Date de la Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP)
Playtech.ro
Când se fac nunţi în 2026: calendarul zilelor permise de Biserică UTILE
Adevarul
Decizia de ultim moment care l-a ținut pe un tânăr departe de incendiul de Revelion de la Crans-Montana
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Gigi Becali, criză de râs în direct la TV: ”Leșin când te aud. Zic: «Ia uite, bă, nebunul»”
MediaFlux
Zodia vedetă a anului 2026! Va primi sume mari de bani și ar putea chiar să se îndrăgostească
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend