Dumitru Buzatu, după pierderea Capitalei: „E un oraş atipic, locuitorii ei au opţiuni neapşteptate uneori”

Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui, cred că pierderea alegerilor locale la Primăria Generală a Capitalei de către PSD este din cauza opţiunilor neaşteptate ale bucureştenilor, iar pierderea marilor oraşe este din cauza conflictului dintre generaţii.
Romania TV
28 sept. 2020, 16:12
Dumitru Buzatu, după pierderea Capitalei:

Dumitru Buzatu a câştigat alegerile în judeţul Vaslui, însă nu fără emoţii, social-democraţii fiind nevoiţi să apeleze la alianţe cu alte partide pentru a-şi asigura majorităţi în consiliile locale şi la judeţ. Liderul PSD a catalogat campania electorală pentru alegerile locale 2020 ca fiind „o bătălie foarte grea”, scrie adevarul.ro. 

Conflictul dintre generaţii este în opinia lui Buzatu unul dintre factorii care au contribuit la înfrângerile suferite de PSD în judeţe „cu tradiţie”.

Citeşte şi: Emil Boc anunţă o viitoare colaborare la alegerile parlamentare între USR-PLUS şi PNL

„Bătălia a fost foarte grea, dar este o bătălie care a fost potenţată de conflictul dintre generaţii, dintre cei mai tineri şi cei mai vârstnici. A fost o bătălie care le va da multă bătaie de cap alegătorilor care au votat pentru PNL şi care probabil vor mai susţine o vreme treaba aceasta, până când se vor convinge că maniera de a guverna a PNL se aseamănă foarte mult cu maniera domnului Traian Băsescu, care şi aseară, în nişte momente critice, în momentul în care se discuta despre soarta unor sectoare din capitală, stătea şi se hăhăia cu gura până la urechi”, a declarat Dumitru Buzatu.â

Citeşte şi: Dumitru Dragomir, anunţ-bombă după ce a intrat în Consiliul Local al Municipiului Bucureşti. Cine a părăsit echipa Gabrielei Firea

În privinţa victoriei obţinute de către Nicuşor Dan în faţa Gabrielei Firea, Dumitru Buzatu afirmă că locuitorii Capitalei au făcut alegeri neaşeptate.

„Capitala este un oraş atipic şi locuitorii ei au opţiuni foarte diverse, neaşteptate uneori. Cred că lucrul acesta s-a întâmplat şi acum şi eu cred că şi Gabriela Firea şi toţi ceilalţi au luptat enorm pentru obţinerea unui rezultat bun la Bucureşti. Dacă alegătorii au decis altfel, e clar că vor trebui să-l suporte pe Nicuşor Dan”, a precizat liderul PSD Vaslui.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Câți copii are, de fapt, Gabi Tamaș. Fostul jucător participă la Asia Express alături de Dan Alexa
Capital.ro
Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu. Au existat negocieri directe cu Rusia. Procurorul General: Există dovezi
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
Lupul care a înfiorat un sat ascuns în munți, răpus de o femeie. „Era ceva necurat cu el. Avea trăsături de om”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Cum își 'negociază' Toto Dumitrescu pedeapsa, după 6 ore de audieri. Imagini cu fiul lui Ilie Dumitrescu în custodia Poliției!
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
ANAF nu iartă pe nimeni. Fiscul cere ajutorul oamenilor ca să facă rost de bani
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor