Eduard Novak, mesaj dramatic pe Facebook: „RIP sportul românesc!”. Ministerul Sportului se desfiinţează cu un an înainte de JO 2024 de la Paris

Eduard Novak, ministrul Sportului, a postat un mesaj apocaliptic pe Facebook în urma deciziei ca ministerul să se transforme într-o agenție în cadrul Ministerului Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, condus de Gabriela Firea.
Filip Stan
14 iun. 2023, 10:28
Eduard Novak, mesaj dramatic pe Facebook:
Eduard Novak, mesaj dramatic pe Facebook: "RIP sportul românesc!". Ministerul Sportului se desfiinţează cu un an înainte de JO 2024 de la Paris

Eduard Novak, mesaj dramatic pe Facebook: „RIP sportul românesc!”. În noul Guvern condus de Marcel Ciolacu, Ministerul Sportului nu va mai exista, iar deocamdată UDMR nu mai face parte din coaliţia de guvernare. PNL şi PSD au prezentat propunerile de miniştri votate în forurile de conducere, fără prezenţa UDMR în Executiv.

Citeşte şi: FOTO Simona Halep a revenit pe teren în plin scandal de dopaj. Confruntare cu o adversară din top 50 WTA

Eduar Novak a reacționat dur pe contul personal de Facebook: „RIP sportul românesc”. Eduard Novak a fost ministru al Sportului în mandatele premierilor Florin Cîţu şi Nicolae Ciucă. Ministerul Sportului dispare în contextul în care în 2024 au loc Jocurile Olimpice de la Paris.

Citeşte şi: Jenant! Cum l-a umilit Gigi Becali pe Gică Hagi de-a lungul timpului. Acum, „Regele” a reușit să-i dea peste nas

Cel mai probabil, Elisabeta Lipă va conduce noua agenție a sportului românesc. Propusă de PSD, fosta mare campioană la canotaj a fost ministru al Tineretului și Sportului în perioada noiembrie 2015 – ianuarie 2017 în Guvernul Cioloș, urmându-i Gabrielei Szabo, care a ocupat funcția în Guvernul Ponta, între decembrie 2014 și noiembrie 2015. „Nu știu dacă desființarea ministerului ar fi un minus, suntem oameni de sport, asta facem de atâția ani de zile. Ministerul, de-a lungul anilor, a trecut prin multe transformări, că a fost agenție, că a fost autoritate sportivă, dar cred că important este ca sportului să i se dea ceea ce merită. Este vorba de susținerea de care are nevoie, cu siguranță vine și mândria la pachet pentru poporul român atunci când sportivii noștri reprezintă țara cu succes în competiții. Sunt convinsă că se va găsi cea mai bună soluție, dar pentru mine importante sunt rezultatele, și nu titulatura, că degeaba avem minister și lumea se plânge de o mie și o sută de probleme. Și atunci întreb: cum e mai bine?”, a declarat Elisabeta Lipă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Oana Lis este în doliu! A pierdut cel mai drag om din viața ei
Fanatik.ro
Marius Şumudică a încheiat telenovela venirii la FCSB: ”Nu voi putea lucra niciodată cu Gigi Becali!” Mesaj dur pentru MM Stoica: “Dragul meu, Mihai, sunt mulți jucători care vor să vin!”
Capital.ro
Călin Georgescu a plecat din România. Decizia luată de fostul candidat la prezidențiale. Cu cine s-a întâlnit
Playtech.ro
Cât te costă o săptămână în Cipru în 2026: experienta unor români. „Nu-i iefin deloc”. Ce altă destinaţie ar fi ales
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
ULUITOR! Cum a ratat Dan Șucu angajarea lui Cristi Chivu: ”Nu-ți dau clubul pe mână!”
MediaFlux
Euro atinge un nou maxim istoric în România de 5,1998 lei! Moneda națională continuă să se depreciez la cursul valutar
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR