Efectul respingerii de către Băsescu a acordului cu FMI: România se împrumută mai scump VIDEO

Prima de risc a României a crescut iar leul pierde teren în faţa euro, ca urmare a deciziei lui Băsescu de a suspenda memorandumul cu FMI. Efectul este însă destul de limitat.
Romania TV
03 dec. 2013, 10:11
Efectul respingerii de către Băsescu a acordului cu FMI: România se împrumută mai scump VIDEO

Cotaţia CDS pentru Romania (prima de risc) a crescut în urma anunţului de aseară al preşedintelui Băsescu, cu 16 puncte de baza, în timp ce pentru alte ţări din regiune s-a păstrat tendinţa de scădere. Pentru Ungaria şi Croaţia, spre exemplu, cotaţia CDS a scăzut cu trei puncte de bază.

Cotaţia CDS reprezinta prima de risc de pe care ar trebui să o plătească cei care decid să cumpere titluri de valoare emise de statul român şi vor să se asigure împotriva riscului de neplată.

Cursul de schimb a urcat la 4,4666 lei/euro (+0,66% faţă de luni), trecând de nivelul de 4,46 lei/euro pentru prima dată în ultimele două luni, pe rulaje în creştere, potrivit dealerilor, care spun că jucătorii mizează pe termen scurt pe deprecierea leului, ca urmare a suspendării memorandumului cu FMI.

Totuşi, volumele de tranzacţionare sunt mici.

Preşedintele Traian Băsescu a anunţat, luni seară, că a decis să nu aprobe memorandumul cu FMI, din cauza accizei de 7 eurocenţi la carburanţi. El a cerut Guvernului să caute alte măsuri de compensare, în principal prin eliminarea cheltuielilor suplimentare destinate autorităţilor locale, altele decât co-finanţarea proiectelor realizate cu fonduri UE.

Fondul Monetar Internaţional (FMI) a anunţat marţi dimineaţă că aşteaptă ca autorităţile române să decidă dacă doresc să modifice măsurile necesare pentru a atinge ţinta de deficit bugetar pe 2014 înainte de a transmite memorandumul Consiliului Executiv al instituţiei financiare internaţionale.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă vila de lux pe care Titi Aur a scos-o la vânzare. Are 5 dormitoare, piscină acoperită, o grădină frumoasă și se află într-un cartier liniștit dintr-un oraș important al României
Capital.ro
Noi reguli auto UE din 2026. Aceste autoturisme diesel au limită de circulație. Unde n-au drept să meargă în orașe
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Cum era școala românească la 1900: cadouri pentru profesori și examene aranjate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil