Elena Lasconi a rămas perplexă după scandalul făcut de Anamaria Gavrilă în Parlament: „Eu nu am mai întâlnit așa ceva în ăștia 35 de ani”

Elena Lasconi, candidata USR la alegerile prezidențiale din mai, a comentat scandalul dintre Anamaria Gavrilă și jurnaliști, din Parlament.
Alina Costache
20 mart. 2025, 09:15
Elena Lasconi a rămas perplexă după scandalul făcut de Anamaria Gavrilă în Parlament: „Eu nu am mai întâlnit așa ceva în ăștia 35 de ani”
Elena Lasconi, despre scandalul făcut de Gavrilă în Parlament

Elena Lasconi consideră că incidentul provocat de fosta candidată POT drept un derapaj. Conform legii, jurnaliștii aveau dreptul să o filmeze pe lidera POT pe holurile Parlamentului. Cu toate astea, Anamaria Gavrilă a solicitat îndepărtarea acestora, apelând chiar și la poliție.

„Eu nu am mai întâlnit așa ceva în ăștia 35 ani. Am văzut politicieni din cauza cărora am decis să intru în politică. Care invitau jurnaliști la toaletă. Dar așa ceva, să suni la poliție pentru că jurnaliștii erau în Parlamentul României. Este dreptul lor. Nu au tăbărât peste doamna în birou. Eu mă întreb ce s-ar fi întâmplat  – am văzut un sondaj, cum că ar fi luat 30% și ar fi fost favorită pentru prezidențiale. Dacă un asemenea candidat ajunge în fruntea țării, ce se alege de libertatea presei? Mi s-a părut incredibil ce am văzut”, a declarat Elena Lasconi, la B1 TV.

Citește și: Anamaria Gavrilă şi-a retras candidatura de la prezidenţiale. Şefa POT a trimis deja cerere la BEC

Amintim faptul că miercuri, 19 martie, în ziua îm care lidera POT Anamaria Gavrilă și-a anunțat retragerea din cursa prezidențială, jurnaliștii prezenți la Parlament au vrut să obțină o declarație din partea acesteia, după un șir de zile în care politiciana a refuzat să răspundă la întrebări.

În cele din urmă, Gavrilă a chemat Poliția, care a venit și a sancționat-o cu avertisment. Poliția Capitalei a transmis, printr-un comunicat de presă, că a fost sesizată de către deputată, căreia nu îi menționează numele, pe motiv că ar exista „divergențe verbale” cu mai mulți jurnaliști.

„La data de 19 martie 2025, Poliția Capitalei a fost sesizată de către o femeie, în calitate de deputat, cu privire la faptul că ar exista între aceasta și mai mulți reprezentanți media divergențe verbale.

La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Secției 17, care au constatat faptul că reprezentanții mass-media se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, în zona unui hol din incinta Palatului Parlamentului.

Astfel, s-a stabilit faptul că reprezentanții mass-media nu au încălcat prevederile legale, zona respectivă permițând accesul acestora pentru desfășurarea activităților.

În urma verificărilor, persoana apelantă a fost sancționată contravențional, cu avertisment, conform prevederilor OG 34/2008”, a precizat Poliția Capitalei.

Citește și: Anamaria Gavrilă a chemat Poliția la Parlament pentru că ar fi fost agasată de jurnaliști. Polițiștii au amendat-o pentru că a sunat fără motiv la 112

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Alertă înainte de Turcia – România! Starul lui AS Roma s-a antrenat separat și poate rata barajul. Video
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Cât de des ar trebui să faci duș în funcție de vârstă și stil de viață
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Prima decizie radicală luată de Rusia după războiul din Iran. Vecinii cei mai apropiați, vizați direct
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj