Elevii vor primi şi în acest an mere gratis în şcoli

Elevii din clasa pregătitoare şi clasele I-VIII vor primi gratuit şi în anul şcolar mere în şcoli, iar valoarea programului nu diferă de cea din ultimii ani, respectiv 13,3 milioane de euro, potrivit unui proiect de hotărâre de Guvern.
Romania TV
14 sept. 2012, 14:41
Elevii vor primi şi în acest an mere gratis în şcoli

Pentru anul şcolar 2012/2013, programul de încurajare a consumului de fructe proaspete în şcoli prevede distribuirea gratuită zilnică de mere elevilor din clasele I-VIII şi clasa pregătitoare în perioada 10 septembrie 2012-21 iunie 2013.

Valoarea totală a programului este de 62,6 milioane de lei, respectiv 13,3 milioane de euro şi cuprinde totalul fondurilor reprezentând sume alocate de la bugetul de stat şi bani europeni.

Pentru anul şcolar 2012/2013, numărul total al elevilor din clasa pregătitoare şi clasele I-VIII (public şi privat) este de 1,7 milioane, iar limita valorii zilnice a fructelor este 0,4 lei pentru fiecare elev. Doar elevii prezenţi la cursuri vor beneficia de mere gratuite.

În anul 2013, suma ce se va rambursa României de către Comisia Europeană sub forma contribuţiei financiare externe aferente programului este de 46 de milioane de lei (9,8 milioane de euro).

Sumele necesare implementării măsurilor adiacente se suportă din bugetele locale ale judeţelor, respectiv din bugetele sectoarelor municipiului Bucureşti, din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată şi nu vor putea depăşi 10% din fondurile alocate consiliilor judeţene şi consiliilor locale ale Municipiului Bucureşti. Acestea vor recupera de la Ministerul Agriculturii, prin Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, sumele plătite pentru implementarea măsurilor adiacente, pe care le virează la bugetul de stat.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
În decembrie ’89, Nicolae Ceaușescu creștea salariile la presiunea mulțimii: ”Vă mai dau 100 de lei”. Cât ar valora azi suma promisă românilor de fostul dictator
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
Vremea se schimbă radical înainte de Crăciun! Va fi ger ca altădată. Unde va ninge
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde