Elicopter cu 16 persoane la bord, prăbuşit în Rusia. 13 dintre victime sunt turişti

Un elicopter cu 16 persoane la bord, dintre care 13 turişti, s-a prăbuşit în peninsula Kamceatka din Extremul Orient rus, a anunţat joi, într-un comunicat, guvernul local.
Daniel Spătaru
12 aug. 2021, 09:54
Elicopter cu 16 persoane la bord, prăbuşit în Rusia. 13 dintre victime sunt turişti

Elicopterul Mi-8 al companiei Vityaz-Aero s-a prăbuşit în zona lacului Kuril din rezervaţia naturală Kronotski, se arată în comunicat. Conform primelor informaţii, la bord se aflau trei membri ai echipajului şi 13 pasageri, toţi turişti.

O echipă de salvare a ministerul rus pentru situaţii de urgenţă şi mai mulţi scafandri au fost trimişi la locul accidentului, conform sursei citate. Potrivit unei surse din ministerul local al sănătăţii, nouă persoane au fost salvate.

Au fost găsite nouă persoane, toate sunt în viaţă„, a declarat sursa pentru agenţia de ştiri Interfax, adăugând că operaţiunea de căutare continuă.

Citeşte şi Elicopter prăbuşit după o cursă de noapte. Toţi cei aflaţi la bord au murit

Agenţia Tass, care citează o sursă din cadrul serviciilor de urgenţă, a transmis însă că opt din cele 16 persoane aflate la bordul elicopterului şi-au pierdut viaţa în accident.

În luna iunie, trei persoane au murit după ce un elicopter militar s-a prăbuşit lângă Sankt Petersburg. Cei trei membri ai echipajului acestui elicopter, care aparţine Gărzii Naţionale ruse (Rosgvardia) au murit în accident, potrivit unui purtător de cuvânt al Gărzii, citat de site-u de ştiri local Fontanka. Elicopterul militar de transport de tip Mi-8 s-a prăbuşit ”în urma unui accident aerian”, în timp ce efectua un zbor de antrenament, potrivit Gărzii, citate de Sputnik.

Citeşte şi Tragedie aviatică, elicopter prăbuşit. Aparatul transporta vaccinuri anti-Covid

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Transferurile pe care Rapid nu trebuie să le facă. Ei sunt jucătorii care n-au ce căuta în Giulești
Capital.ro
Taxa care se elimină pentru milioane de persoane. Cine nu va mai fi obligat să plătească din iulie 2026
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Pariu pe sfârșitul lui Putin. Cea mai mare piață de predicții mizează pe căderea președintelui Rusiei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?