Elicopter SMURD prăbuşit în Republica Moldova. Arafat: În astfel de momente rămânem fără cuvinte şi fără răspunsuri

O tragedie s-a produs, joi, în Republica Moldova. Patru persoane au murit după ce un elicopter SMURD s-a prăbuşit în raionul Cantemir. Raed Arafat a transmis condoleanţe printr-un mesaj postat pe Facebook.
Filip Stan
02 iun. 2016, 13:51
Elicopter SMURD prăbuşit în Republica Moldova. Arafat: În astfel de momente rămânem fără cuvinte şi fără răspunsuri

Un elicopter SMURD s-a prăbuşit, joi, în Republica Moldova. Patru români au murit: pilotul, copilotul un medic şi asistentul. Aparatul de zbor s-a prăbuşit după o intervenţie de urgenţă.

Secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a transmis condoleanţe printr-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook.

VEZI şi Imagini CUTREMURĂTOARE de la prăbuşirea elicopterului SMURD GALERIE FOTO

Condoleantele familiilor si prietenilor colegilor nostri pe care am pierdut astazi in tragicul accident cu elicopterul SMURD prabusit in republica Moldova! In astfel de momente ramanem fara cuvinte si fara raspunsuri si ne intrebam oare ce s-a intamplat si de ce a trebuit sa se intample! Riscurile acestei meserii sunt asumate de noi cand ne implicam insa aceste riscuri trebuie sa fie reduse la minim chiar daca ele niciodata nu pot fi reduse la zero. Imi pare rau ca salvatorii devin victime si ramanem neputinciosi cand pierdem colegi valorosi in misiuni de salvare. Nu avem de unde sa stim cand astfel de tragedii urmeaza sa se intampla altfel poate am fi facut totul sa le prevenim. Am lucrat mult cu colegii din Iasi si din Moldova ca proiectul cu Republica Moldova sa fie implementat si sa fie un succes si imi pare rau ca ne confruntam din nou cu o tragedie care pune la incercare echipa si sistemul. Sunt convins ca vom merge mai departe si vom salva vieti asa cum am facut intotdeauna!„, a scrie Raed Arafat pe pagina sa de Facebook.

Citeşte şi Elicopter SMURD prăbuşit în Republica Moldova. Detalii cutremurătoare despre victime

Echipajul SMURD care a pierit în Republica Moldova era format din pilotul Doru Gavril, copilotul Voicu Socai, medicul Dumea Mihaela și asistentul Gabi Sandu.

Citeşte şi Un elicopter SMURD Iaşi s-a prăbuşit în Republica Moldova. Patru persoane au murit VIDEO UPDATE

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Casa de la Șușani a Adelei Popescu și a lui Radu Vâlcan pare desprinsă din povești! Nici nu zici că este în România | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu suspendarea lui Pavlo Isenko după cartonașul roșu de la Atena! Situația portarului înainte de ML Vitebsk – Universitatea Craiova. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu îi cheamă pe români. Fostul candidat anunță o nouă apariție publică. Unde va fi prezent duminică
Playtech.ro
Amendă de 200 de euro pentru o ținută banală de vacanță. Regula pe care turiștii trebuie să o știe în Italia
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ursul care cutreieră pădurile din Snagov și Gruiu a pus autoritățile în alertă. Locuitorii au fost avertizați să evite zonele împădurite
iamsport.ro
S-a înțeles cu FCSB și Florin Prunea a rămas șocat: 'Cel mai bun transfer de până acum din SuperLiga'
MediaFlux
Admiterea la liceu 2026. Cum se completează corect fișa de înscriere, după Evaluarea Națională
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?