Euro, la minimul ultimelor opt luni faţă de leu

Banca Naţională a României (BNR) a publicat marţi un curs de referinţă în scădere cu 1,17 bani, la 4,4106 lei/euro, reprezentând cel mai redus nivel de la finalul lunii aprilie 2012.
Romania TV
08 ian. 2013, 11:53
Euro, la minimul ultimelor opt luni faţă de leu

O rată oficială mai redusă decât cea anunţată marţi, de 4,3970 lei/euro, a fost publicată de banca centrală la 30 aprilie.

În sesiunea precedentă, cursul de referinţă a fost de 4,4223 lei/euro. Leul s-a apreciat semnificativ chiar înainte de închiderea sesiunii de luni, iar dealerii au spus că mişcarea a fost generată, cel mai probabil, de ordine de vânzare de euro din partea străinilor, care au investit în titlurile vândute de Ministerul Finanţelor.

Pentru dolar, banca centrală a anunţat o rată de schimb în scădere cu 3,09 bani, de 3,3608 lei/dolar, de la 3,3917 lei/dolar luni.

Rata de referinţă pentru francul elveţian a scăzut de la 3,6583 lei/franc la 3,6474 lei/franc. Astfel, cursul de referinţă leu/franc elveţian un nou minim din 27 aprilie 2012, dată când francul a fost cotat la 3,6416 lei.

La deschidere euro a fost la 4,4050 – 4,4065 lei, în imediata apropiere a cotaţiilor de luni din jurul orei 16:30, de 4,4050 – 4,4120 lei/euro.

Ulterior, cotaţiile au urcat spre 4,41 lei/euro.

Analiştii ING Bank consideră că o apreciare a leului sub 4,4 lei/euro ar putea fi impulsionată de continuarea investiţiilor străine în titluri de stat în lei la licitaţia de joi pentru obligaţiuni la trei ani.

Dobânzile afişate marţi de băncile comerciale pentru sumele atrase (ROBID) şi plasate (ROBOR) pe termen de o zi au scăzut de la 5,33% – 5,83% pe an, la 5,31% – 5,81% pe an. În acelaşi timp, dobânzile pentru plasamentele cu scadenţă la o săptămână au scăzut de la 5,41% – 5,91% pe an, la 5,37% – 5,87% pe an.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
„Du-te în China!” Vali Crețu, conflict exploziv cu Garita la antrenamentul FCSB. Gigi Becali a povestit totul: ”Dacă îi dădea o palmă, îl făcea una cu pământul”
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce înseamnă „semidecomandat”, „nedecomandat” și „confort 2”. Detaliile care pot schimba prețul unui apartament
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Ea este doctorița moartă în accidentul din Târgu Jiu! Traversa strada atunci când a fost lovită de o mașină
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Anunț major pentru România. Rusia atacă instalaţiile de energie electrică
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat