EVALUARE NAŢIONALĂ 2020, BACALAUREAT 2020. Ce scenarii ia în calcul ministrul Educaţiei

Ministerul Educaţiei şi Cercetării va prezenta variantele posibile pe care le ia în calcul pentru elevii care trebuie să susţină Evaluarea Naţională şi Bacalaureatul, în situaţia în care se va prelungi starea de urgenţă, a afirmat luni ministrul Monica Anisie, potrivit unui comunicat.
Filip Stan
23 mart. 2020, 13:57
EVALUARE NAŢIONALĂ 2020, BACALAUREAT 2020. Ce scenarii ia în calcul ministrul Educaţiei

EVALUARE NAŢIONALĂ 2020, BACALAUREAT 2020. „Vreau să îi asigur pe elevi, studenţi, profesori şi părinţi că la acest moment nu luăm în calcul îngheţarea anului şcolar sau amânarea examenelor cu un an. Specialiştii din Ministerul Educaţiei şi Cercetării (MEC) lucrează la mai multe scenarii, privind cu atenţie şi la ceea ce se întâmplă în cadrul sistemelor de educaţie din statele Uniunii Europene. (…) În ceea ce-i priveşte pe elevii care trebuie să susţină Evaluarea Naţională şi examenul naţional de Bacalaureat sau studenţii care trebuie să îşi susţină examenele de finalizare a studiilor, Ministerul Educaţiei şi Cercetării va prezenta variantele posibile pe care le ia în calcul în situaţia în care se va prelungi această stare de urgenţă”, a afirmat ministrul.

Conform sursei citate, toate scenariile vor fi dezbătute cu reprezentanţii elevilor, studenţilor, părinţilor, sindicatelor şi reprezentanţii Consiliului Naţional al Rectorilor, iar decizia va fi luată de comun acord.

„Este important de precizat faptul că scenariile gândite de experţii ministerului vor fi aplicate în funcţie de evoluţia crizei provocate de coronavirus în România şi în acord cu deciziile Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă”, a mai spus Anisie.

Ea le-a mulţumit profesorilor pentru tot efortul depus în această perioadă şi i-a îndemnat să continue învăţarea prin cursurile online alături de elevii/studenţii lor.

Totodată, Anisie a făcut un apel la calm şi i-a rugat pe elevi şi studenţi să stea în casă şi să continue să înveţe.

„Un îndemn vine şi pentru părinţi, pe care îi rog să ia toate măsurile pentru a proteja sănătatea copiilor noştri şi pentru a-i susţine în activitatea de învăţare de acasă”, a mai afirmat Monica Anisie.

Ea le-a mulţumit universităţilor şi institutelor de cercetare, cadrelor didactice şi cercetărilor care fac eforturi pentru a asigura asistenţa necesară pentru combaterea COVID-19. 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Ei sunt, de fapt, cei mai buni atacanți din Superliga României! Cifrele nu mint. Unde au avut probleme Bîrligea și Louis Munteanu
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Pilonul 2 de pensii, la un nivel record. Câți bani are azi un român cu salariul mediu
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Noi măsuri dure pentru români. Anunț de la BNR privind concedierile: ”Tăierile de 10% nu sunt suficiente”
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend