Explozie la bordul unui autocar turistic, lângă piramidele din Egipt: Cel puţin 2 morţi şi mai mulţi răniţi

Cel puţin două persoane şi-au pierdut viaţa şi alte 12 au fost rănite după o explozie care a afectat un autocar turistic ce se afla în zona Giza, în apropierea piramidelor din Egipt, informează Russia Today. Potrivit sursei citate, este vorba despre un autocar cu turişti vietnamezi. 
Romania TV
28 dec. 2018, 18:01
Explozie la bordul unui autocar turistic, lângă piramidele din Egipt: Cel puţin 2 morţi şi mai mulţi răniţi

Autobuzul transporta 14 turişti vietnamezi, a precizat ministerul într-un comunicat, citat de Agerpres. Atacul s-a produs în jurul orei locale 18:15 (16:15 GMT), în apropierea unui zid de pe strada Marioutiya.

„Un dispozitiv exploziv artizanal a explodat la trecerea unui autobuz care transporta 14 turişti vietnamezi”, a precizat ministerul într-un comunicat, precizând că există „doi morţi şi zece răniţi” în rândul turiştilor. Şoferul şi un angajat al companiei de turism au fost şi ei răniţi, potrivit sursei citate.

Forţele de securitate au fost desfăşurate la faţa locului, a mai precizat ministerul, alături de zeci de poliţişti şi pompieri. Poliţia a declanşat o investigaţie, a mai precizat sursa citată.

Potrivit Reuters, atacul terorist s-a produs la mai puţin de 4 km de celebrele piramide de la Gizeh.

Egiptul a fost ţinta a numeroase atacuri comise de grupări extremiste, vizând în principal forţele de securitate şi minoritatea creştină coptă.

Securitatea a fost întărită în siturile turistice din Egipt, în urma acestor atacuri, notează AFP.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
CFR Cluj și-a pierdut titularul! A semnat pe doi ani în Polonia. Exclusiv
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
Cine va avea prioritate la locurile de parcare administrate de primării. Legea care oferă acces preferențial merge spre promulgare
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Antrenorul din SuperLiga, acuzat că a batjocorit un jucător după ce acesta a refuzat să semneze cu impresarul său: ”De ce faci așa ceva?!”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?