Florin Cîțu, despre lupta pentru salvarea economiei României: ”Cât timp am fost preşedinte al PNL m-am opus tuturor încercărilor, constante şi agresive, ale PSD de a impune taxe mai mari”

Florin Cîțu susține că în perioada cât a fost preşedinte al PNL s-a opus tuturor încercărilor PSD de a impune taxe mai mari şi măsuri care să distrugă economia României.
Alina Costache
21 sept. 2022, 10:11
Florin Cîțu, despre lupta pentru salvarea economiei României: ”Cât timp am fost preşedinte al PNL m-am opus tuturor încercărilor, constante şi agresive, ale PSD de a impune taxe mai mari”

Fostul premier a afirmat miercuri, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că în perioada cât a fost preşedinte al PNL s-a opus tuturor încercărilor, constante şi agresive, ale PSD de a impune taxe mai mari şi măsuri care să distrugă economia țării.

Citește și Klaus Iohannis susține că în coaliție este numai lapte și miere: ”Uneori, PSD și PNL nu se consultă, dar nu e o catastrofă. Guvernul funcționează și ştiţi că lucrurile sunt bine gestionate”

”Cât timp am fost preşedinte al PNL m-am opus tuturor încercărilor, constante şi agresive, ale PSD de a impune taxe mai mari şi măsuri care distrug economia. Nicio astfel de măsură nu a fost adoptată cât am fost preşedinte PNL. Am promis că atât timp cât voi avea un cuvânt de spus nu vor creşte taxele românilor. M-am ţinut de cuvânt”, a spus Florin Cîțu.

Senatorul PNL a subliniat că a avertizat de mai multe ori că măsurile populiste ale PSD vor duce la creşterea preţurilor şi a dobânzilor.

”Aceasta este diferenţa între o guvernare liberală şi PSD la guvernare! Anul trecut statul român se împrumuta DOAR pentru investiţii şi la dobânzi infime în comparaţie cu acest an. Se vede foarte clar în grafic – liberal cu albastru şi PSD cu roşu”, a transmis Cîțu.

Florin Cîţu a subliniat că ”singurele soluţii care îi vor ajuta pe români să treacă peste perioada următoare sunt cele care păstreaza intacte mecanismele economiei de piaţă”.
”Orice alte soluţii garantează falimentul României.”

Citește și Iohannis dă asigurări: „Românii nu vor sta în frig la iarnă şi nici nu li se va stinge lumina”. Cum economiseşte şeful statului energie acasă

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Lamine Yamal, surprins în compania unui celebru model chiar înainte de despărțirea de Nicki Nicole! Nu e prima oară când sunt văzuți împreună
Capital.ro
TAXA auto care se înapoiază șoferilor. Se depune cerere la Administrația Financiară. Legea a fost publicată în Monitorul Oficial
Playtech.ro
Taxa pe care o plăteşti dacă succesiunea nu se face în termen de doi ani. Cheltuielile moştenitorilor
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Prețuri noi pentru clienții Hidroelectrica. Oferta companiei pentru luna noiembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai