FOCAR de coronavirus la Elias: 11 angajaţi au fost depistaţi pozitiv

Activitatea de internare a pacienţilor în Secţia clinică de neurologie a Spitalului Universitar de Urgenţă Elias se suspendă, după ce 11 angajaţi au fost depistaţi pozitiv la noul coronavirus şi se limitează activitatea secţiilor chirurgicale şi a Unităţii de îngrijiri postoperatorii la preluarea urgenţelor chirurgicale, în urma infectării cu noul coronavirus a 15 angajaţi, informează un comunicat de presă al unităţii medicale.
Romania TV
20 oct. 2020, 17:35
FOCAR de coronavirus la Elias: 11 angajaţi au fost depistaţi pozitiv

„Ca urmare a depistării mai multor cazuri de infecţii SARS-CoV-2 în rândul personalului medical, S.U.U. Elias adoptă următoarele măsuri: Se suspendă activitatea de internare a pacienţilor în Secţia clinică de neurologie, unde au fost depistaţi pozitivi 11 angajaţi, pentru o perioadă de 14 zile. Pacienţii care sunt internaţi în prezent în secţie vor fi trataţi până la externare sau transferaţi, după caz. Se limitează activitatea secţiilor chirurgicale şi a Unităţii de îngrijiri postoperatorii la preluarea urgenţelor chirurgicale până luni, 26 octombrie 2020, constatând prezenţa noului coronavirus la 15 dintre angajaţi. Patologia chirurgicală care nu constituie urgenţă va fi rezolvată în condiţii de programare, după această dată”, afirmă sursa citată, informează Agerpres.

Spitalul Universitar de Urgenţă Elias precizează că informaţiile pot fi modificate în perioada următoare, având în vedere că anchetele epidemiologice sunt în curs şi că sunt aşteptate rezultatele altor 64 teste.

Focar de COVID la Spitalul Municipal Cluj-Napoca. 12 angajaţi ai secţiei ATI au fost confirmaţi

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
LIVE / LIVE BLOG Cupa României Betano, play-off. CSM Reșița – Petrolul și Râmnicu Vâlcea – Chindia Târgoviște se joacă acum!
Capital.ro
Un paradis exotic devine mai accesibil românilor. Primul charter direct pleacă din București. Cât costă biletele
Playtech.ro
ANM anunță o răcire puternică în România. Cât durează furtunile și când revin temperaturile de aproape 40 de grade
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 57 de ani și-a pierdut viața pe centura Timișoarei, după ce a intrat cu mașina sub un TIR parcat
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Rusia amenință Marea Britanie! Drone britanice, utilizate de Ucraina pe teritoriul rus. Prima reacție de la Londra
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat