Fondurile europene pentru firmele mici s-au epuizat. Anunţ oficial

Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) a anunţat luni că fondurile europene nerambursabile alocate pentru sesiunea din acest an prin intermediul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020 (PNDR 2020) pentru dezvoltarea fermelor mici s-au epuizat înainte de data închiderii sesiunii.
Romania TV
15 oct. 2018, 13:41
Fondurile europene pentru firmele mici s-au epuizat. Anunţ oficial

”AFIR a primit online 6.372 de solicitări de finanţare în valoare totală de 95.580.000 euro. Precizăm că alocarea financiară stabilită pentru sesiunea anuală 2018 a submăsurii 6.3 ‚Sprijin pentru dezvoltarea fermelor mici’ a fost de 47.790.000 euro”, arată AFIR, într-un comunicat.

Conform regulamentului de organizare şi funcţionare al procesului de selecţie şi al procesului de verificare a contestaţiilor pentru proiectele aferente măsurilor din PNDR 2020, în cazul atingerii plafonului stabilit de 200% din alocarea disponibilă, sesiunea de depunere a proiectelor se închide automat, înainte de termenul limită.

„Subliniez faptul că toate activităţile pe care solicitantul se angajează să le efectueze prin planul de afaceri sunt obligatorii, pentru menţinerea sprijinului acordat, pe toată perioada contractului de finanţare, respectiv perioada de implementare şi de monitorizare a investiţiei finanţate prin PNDR 2020. Am reuşit până acum să acordăm sprijin financiar pentru mai mult de 25.700 de mici fermieri, care au solicitat finanţări de peste 160 milioane de euro pentru dezvoltarea propriilor exploataţii agricole. Valoarea plăţilor efectuate până în prezent acestor fermieri este de aproximativ 123 milioane de euro”, a declarat directorul general al agenţiei, Adrian Chesnoiu.

Sesiunea de primire a cererilor de finanţare a fermelor mici fost deschisă pe 1 august şi avea prevăzut ca termen limită de depunere data de 31 decembrie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Cine are dreptul să încaseze ultima pensie? Actele necesare. Termenul legal de depunere a cererii
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România