Fosta directoare de la Penitenciarul Târgşor, trimisă în judecată pentru înşelăciune şi fals

Fosta directoare a Penitenciarului de femei de la Târgşor (Prahova) Mihaela Puşcaş a fost trimisă în judecată de DNA, pentru înşelăciune, fals, folosirea sau prezentarea de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, care au avut ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri europene.
Romania TV
19 mart. 2013, 08:08
Fosta directoare de la Penitenciarul Târgşor, trimisă în judecată pentru înşelăciune şi fals

Potrivit unui comunicat al DNA – Serviciul Teritorial Ploieşti, procurorii anticorupţie au dispus trimiterea în judecată a comisarului şef Mihaela Puşcaş, fost director al Penitenciarului de femei Târgşor, sub acuzaţiile de folosire sau prezentare de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, care au ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunităţilor Europene sau din bugetele administrate de acestea ori în numele lor, în formă continuată; înşelăciune şi fals intelectual, informează Mediafax.

Conform rechizitoriului întocmit de procurori, Mihaela Puşcaş, în calitate de director al Penitenciarului Târgşor şi de manager al Proiectului POSDRU „Persoane private de libertate, în slujba protecţiei mediului înconjurător pentru creşterea competitivităţii şi a atractivităţii teritoriilor” a ataşat la o cerere de rambursare pe care a depus-o la AMPOSDRU, un document inexact şi mai multe documente false, pentru a justifica pre-finanţarea primită şi pentru a obţine plăţi intermediare.

În cererea depusă, fosta directoare a declarat că „regulile privind achiziţii publice şi oportunităţi egale au fost respectate”, „cheltuielile solicitate sunt eligibile” şi „documentele anexate sunt conforme”, însă cercetările făcute în cauză au demonstrat că o parte din achiziţiile de bunuri, servicii sau execuţii de lucrări au fost realizate cu încălcarea prevederilor legislaţiei naţionale în vigoare în domeniul achiziţiilor publice.

„Pentru a demonstra însă respectarea acestor proceduri, Puşcaş Mihaela a aprobat mai multe documente, cunoscând că au fost întocmite în fals, documente care au fost anexate la cererea de rambursare nr. 1 formulată în derularea proiectului anterior menţionat. Această faptă a avut ca rezultat obţinerea, pe nedrept, de fonduri europene (FSE) în cuantum de 352.321,30 lei – sumă ce reprezintă o pagubă adusă bugetului Comunităţilor Europene, precum şi fonduri nerambursabile din bugetul naţional în cuantum de 73.959,76 lei”, se arată în comunicatul DNA Ploieşti.

Procurorii nu au dispus măsuri asigurătorii în vederea recuperării prejudiciului în acest caz, întrucât nu au fost identificate bunuri în proprietatea inculpatei.

Comisarul şef Mihaela Puşcaş a intrat în atenţia anchetatorilor în urmă cu doi ani, când colegi de-ai săi din Administraţia Naţională a Penitenciarelor au acuzat-o de o serie de infracţiuni de corupţie, fraudă şi abuz în serviciu.

Sindicaliştii din Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSANP) au reclamat-o procurorilor anticorupţie şi Departamentului de Luptă Antifraudă pe şefa închisorii de la Târgşor, acuzând-o că i-a acordat preferenţial concubinului ei un contract în cadrul unui proiect european, în valoare de 425.000 de lei.

Sindicaliştii acuzau totodată şi lipsa de implicare a Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, anunţată despre problemele de la Târgşor „în repetate rânduri” dar care, în schimb, a reacţionat prin încercări „de a acoperi faptele de natură infracţională şi de a abuza sesizatorul, contabil-şef în cadrul Penitenciarului de Femei Târgşor, în pofida chiar a angajamentelor publice de a aprofunda onest investigaţiile”.

„Acest proiect (cel finanţat din fonduri europene prin POSDRU, n.r.) este folosit ca sursă de venituri dubioase pentru personaje de genul domnului Dan Voinea (general în rezervă, fost magistrat militar), Emanuel Părăuşeanu (colonel în rezervă, medic şi fost director în cadrul ANP), Gheorghe Florian (psiholog şi fost director în cadrul ANP), toţi experţi într-un proiect care are drept obiectiv… conştientizarea deţinutelor referitor la problemele mediului înconjurător”, afirmau sindicaliştii în urmă cu doi ani.

Dosarul în care Mihaela Puşcaş va fi judecată a fost înregistrat pe rolul Curţii de Apel Ploieşti, care a stabilit ca primul termen în acest proces să fie în 10 aprilie.

DailyBusiness
Ce categorii de persoane trebuie să plătească CASS de la 1 august. Categorii alese în proiectul Guvernului
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Video șoc cu momentul accidentului teribil de pe centura Bucureștiului
Capital.ro
Călin Georgescu fuge din România?! Adevărul despre boala de care suferă. A recunoscut
Playtech.ro
Limba cu cele mai multe cuvinte din lume: nu e vorba nici chineză, nici de germană
DailyBusiness
Compania de stat în care angajații sunt plătiți regește. Șefii încasează lunar 10.000 de euro, iar membrii CA primesc 14.500 de lei pentru fiecare ședință la care participă
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
România trebuie să strângă și mai mult șurubul. S-a dat ordin
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Scene apocaliptice după furtunile care au făcut prăpăd în România. Un acoperiș a fost smuls de pe un bloc, în Deva
Cancan.ro
BREAKING | Preotul Ioan Mihai Măriuța, de la Gugești, a murit la doar 35 de ani
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Anunțul oficial al autorităților. Plata se face exclusiv cu card bancar
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Urmează și mai multe taxe pentru români. UE ne-a anunțat decizia
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Încă un lot din drumul de mare viteză Craiova – Târgu Jiu face un pas înainte! Cine sunt constructorii interesați