Funcţionarii ameninţă cu proteste: „Ministerul Finanţelor refuză să aplice OUG privind salarizarea bugetarilor”

Sindicatul Național al Funcționarilor Publici (SNFP) a transmis miercuri, prin intermediul unui comunicat, că aplicarea actelor normative privind salarizarea personalului bugetar pentru anul 2016 "este opțională pentru instituții de maximă importanță", precum cele aflate în subordinea Ministerului Finanțelor Publice, fapt ce creează premisele acțiunilor de protest.
Iulian Tudor
05 oct. 2016, 11:00
Funcţionarii ameninţă cu proteste:

Sindicatul Național al Funcționarilor Publici susţine că la două luni de la publicarea în Monitorul Oficial a ordonanței de urgență privind salarizarea bugetarilor, „nu au fost emise deciziile de echivalarea a salariilor pe funcții publice similare la nivelul tuturor instituțiilor subordonate ANAF, motivat de faptul că Ministerul și ANAF-ul nu au dat o circulară care să explice cum trebuie pus în aplicare acest act normativ”.

„Nu înțelegem cum există, numai la nivelul ANAF, dubii legate de aplicarea actului normativ, respectiv OUG 43/2016 salarizarea personalului bugetar pe anul 2016, în condițiile în care acesta a fost emis pentru a lămuri toate neclaritățile identificate de instituțiile locale și centrale ale administrației publice și a parcurs întreg procesul de avizare, proces în care însuși Ministrul Finanțelor Publice a avizat și a contrasemnat acest act normativ fără observații legate de text. Suntem de-a dreptul consternați de faptul că Ministerul Finanțelor, care și-a asumat, prin contrasemnare, acest act normativ refuză aplicarea lui ”până la eliminarea oricăror neclarități” „, se arată în comunicatul SNFP.

Reprezentanţii SNFP se întreabă dacă nu cumva neaplicarea OUG 43/2016 privind salarizarea personalului bugetar pentru anul 2016 nu poate fi catalogată ca „un abuz în funcție a unui demnitar – conducător de instituție publică”.

„În aceste circumstanțe, Sindicatul Național al Funcționarilor Publici a demarat procedurile în vederea organizării de proteste pentru a determina Ministerul Finanțelor Publice și ANAF-ul să pună în aplicare dispozițiile legale aflate în vigoare”, se mai arată în documentul menţionat.

CITEŞTE ŞI: Funcţionarii publici intră în grevă generală de la 31 octombrie, pe o perioadă nedeterminată

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Istvan Kovacs a aplicat noua regulă FIFA, iar fanii au început să huiduie chiar sub privirile lui Gianni Infantino
Capital.ro
Ce nu se vede în imperiul lui Elon Musk: structura din spatele companiilor sale
Playtech.ro
Povestea Cazinoului din Mangalia, o perlă a litoralului. Clădirea care a scris istorie se vinde acum cu aproape 5 milioane de euro
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?