Furt informatic fără precedent: 1 miliard de dolari a dispărut din conturile mai multor bănci

1 miliard de dolari a dispărut din conturile mai multor bănci, din întreaga lume, după ce mai mulţi hackeri au dat lovitura. Dezvăluirile au fost făcute de o companie de securitate cibernetică din Rusia, care a colaborat cu Interpolul, Europolul şi alte autorităţi.
Alina Costache
16 feb. 2015, 12:18
Furt informatic fără precedent: 1 miliard de dolari a dispărut din conturile mai multor bănci

Hackerii „Carbanak” au furat aproximativ 1 miliard de dolari din conturile mai multor bănci şi companii din sectorul financiar din întreaga lume. Atacurile cibernetice au început din 2013 şi au continuat până de curând. Potrivit unei companii de securitate ciebrnetică din Rusia, care a şi dezvăluit atacul, este „un furt informatic fără precedent”. Grupul este în continuare activ, iar membrii săi provin din Rusia, Ucraina şi alte state din Europa, precum şi din China.

Hackerii au lovit aproximativ 100 de bănci şi instituţii financiare din peste 30 de ţări, inclusiv din Statele Unite, China şi mai multe state europene. În cursul fiecărui atac erau furate până la 10 milioane de dolari. Calculatoarele băncilor erau infectate cu virusul Carbanak, care se extindea la reţeaua internă a respectivei companii, permiţându-le atacatorilor să-i supravegheze video pe angajaţi. Odată ce învăţau operaţiunile băncii, hackerii mutau bani în conturi false fără să dea de bănuit, ba chiar programau bancomatele să elibereze bani la anumite ore.

În acest context, şeful Casei Albe a făcut un apel către companiile din domeniu şi autorităţi, a căror colaborare ar putea combate atacurile cibernetice de orice fel.

„Guvernul trebuie să fie capabil nu doar să lucreze cu fiecare companie în parte, ci trebuie să putem face toate acele companii să colaboreze între ele. Este suficient să fie un element slab, acesta este un factor care face ca această situaţie să fie o adevărată provocare”, a declarat Barack Obama, preşedintele SUA.

Giganţii IT sunt sceptici la o astfel de cooperare cu guvernele, mai ales după uriaşul scandal de spionaj provocat de Edward Snowden. Fostul colaborator al CIA a fugit în Rusia după ce a dezvăluit cum guvernul american spionează nu doar cetăţenii din Statele Unite, ci şi restul lumii.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a închis tot la FCSB: „Discută doar cu echipa lui! Nu vor mai fi telefoane pe bancă”. Doar trei adversare au licenţa de Europa din play-out
Capital.ro
Pensie de 5.000 de lei sau mai mult în România. Plățile se fac acum, în 2026. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Ora de vară 2026. Cum dăm ceasurile în ultima duminică a lunii martie
Adevarul
Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a rămas șocat de ceea ce a descoperit în Parcul Herăstrău
MediaFlux
Istoria programului nuclear secret al României, Dunărea! La Măgurele s-au îmbogățit zeci de kilograme de uraniu din care se puteau fabrica sute de bombe atomice
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj