Gabriela Firea anunţă când vor fi desemnaţi OFICIAL candidaţii PSD la alegerile locale şi acuză Pro România că lansează fake news

Gabriela Firea a anunţat marţi, într-o conferinţă de presă de la sediul PSD, că joi va avea loc o şedinţă a Comitetului Executiv al partidului, în care vor fi desemnaţi în mod oficial candidaţii social-democraţilor la alegerile locale.
Romania TV
28 iul. 2020, 12:53
Gabriela Firea anunţă când vor fi desemnaţi OFICIAL candidaţii PSD la alegerile locale şi acuză Pro România că lansează fake news

Primarul capitalei a precizat că în CeX vor fi validaţi şi candidaţii pentru primăriile de sector pentru Bucureşti şi a asigurat că Daniel Băluţă va fi pe listă la sectorul 4, susţinut de social-democraţi. Aceasta i-a acuzat pe cei de la Pro România că lansează zvonuri cum că Daniel Băluţă nu ar mai candida din partea PSD pentru a îi destabiliza pe colegii din partid.

„Joi, probabil, avem un Comitet Executiv Naţional, în care se vor lua mai multe decizii importante la nivelul ţării şi inclusiv pentru Bucureşti. Avem pregătite candidaturile care vor fi validate în CEx pentru Primăria Sectorului 2, pentru Primăria Sectorului 3. De asemenea reorganizarea organizaţiei PSD Sector 3”, a afirmat Gabriela Firea.

În ce priveşte posibila plecare a lui Daniel Băluţă din PSD, Firea a spus că nu are informaţii conform cărora acesta ar negocia cu alte partide.

„Cât priveşte situaţia domnului primar Daniel Băluţă, eu nu am informaţii că ar negocia cu alte partide. Ne-am întâlnit şi ieri (n.r. luni) aici, la sediul din Kiseleff, împreună cu domnul Marcel Ciolacu şi cu domnul Paul Stănescu, inclusiv cu domnul Băluţă. Am vorbit şi astăzi. Ţinem legătura. Ne ajutăm, le sprijim reciproc. Cred însă că sunt anumite încercări din partea Pro România de a destabiliza unii dintre colegii noştri, dar sunt convinsă că aceştia îşi vor ţine cu fermitate ataşamentul faţă de partidul care i-a sprijinit să ajungă în acest funcţii, în urmă cu patru ani de zile”, a explicat Gabriela Firea.

La rândul său, primarul Sectorului 4 a precizat că locul său este în PSD şi că îşi doreşte o alianţă de stânga la alegerile locale.

„În mod normal şi natural locul meu este aici, din partea PSD voi candida. Este adevărat că doresc, aşa cum pe partea dreaptă se coagulează o alianţă, îmi doresc ca şi pe partea stângă să facem acelaşi lucru. E normală această preocupare, însă cu certitudine voi candida din partea PSD”, a declarat Daniel Băluţă.

Citeşte şi: Băsescu, hotârât să candideze la Primăria Capitalei. Vrea confruntare cu Firea şi Ponta. „Niciunul nu cunoaşte Bucureştiul”

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?