George Clooney îi sprijină pe protestatarii din Ucraina VIDEO

Actorul american George Clooney îşi exprimă într-un mesaj video sprijinul faţă de militanţii din Ucraina aflaţi de două săptămâni în stradă, la Kiev, pentru a protesta faţă de decizia guvernului acestei ţări de a nu semna acordul de asociere cu Uniunea Europeană.
Romania TV
10 dec. 2013, 15:18
George Clooney îi sprijină pe protestatarii din Ucraina VIDEO

Analiştii politici consideră că acel acord ar fi reprezentat un pas spre Occident şi o îndepărtare a Ucrainei de sfera de influenţă a Rusiei, informează hollywoodreporter.com. Rusia a ameninţat cu impunerea unor sancţiuni severe dacă Guvernul ucrainean ar fi semnat acordul.

„Noi, cei de aici, din Statele Unite, avem o mare afinitate cu aceia care se află în căutarea democraţiei”, a declarat George Clooney în acest mesaj video, publicat de Vitali Kliciko, lider al partidului de opoziţie UDAR, pe contul său oficial de pe Twitter.

„Am învăţat, din procese şi erori, că o democraţie adevărată nu poate să existe fără alegeri libere, corecte şi oneste. Nu puteţi avea o democraţie adevărată dacă arestaţi şi răniţi protestatari paşnici”, a adăugat starul hollywoodian.

Fără să menţioneze numele preşedintelui Ucrainei, Viktor Ianukovici, George Clooney a denunţat faptul că fostul premier ucrainean Iulia Timoşenko a devenit „prizonier politic” din cauza unui dezacord care vizează „felul în care ei doresc să guverneze”. Presa internaţională consideră că Iulia Timoşenko a fost încarcerată din cauza unui conflict personal cu preşedintele Viktor Ianukovici.

Citeşte şi ANALIZĂ: Principalii actori şi acţiunile lor în CRIZA din Ucraina

„Permiteţi-mi să vă spun un lucru, vouă, celor din piaţa centrală din Kiev şi tuturor din Ucraina”, a continuat George Clooney. „Atunci când priviţi spre Vest, este important să ştiţi că noi vă privim la rândul nostru cu mare admiraţie. Vă dorim să vă îndepliniţi misiunea paşnic şi în siguranţă. Vă dorim să aveţi guvernul pe care vi-l doriţi. Şi vă dorim să aveţi puterea de a continua”.

„Mulţumim, George – eşti un adevărat campion!”, a declarat la rândul său pugilistul Vitali Kliciko în comentariul său care însoţeşte acest mesaj video.

Între timp, la primele ore ale dimineţii de marţi, poliţia din Kiev a distrus baricadele instalate pe mai multe străzi din centrul oraşului, dispersând protestatarii. Câţiva protestatari şi poliţişti au fost răniţi în acele lupte de stradă. Protestatarii au reuşit însă să rămână grupaţi în piaţa centrală din Kiev – Piaţa Independenţei.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Fiul lui Michael Schumacher a trecut peste despărțirea cu Laila Hasanovic. Cu cine a fost văzut 
Capital.ro
Reguli pentru românii care au casă la curte în Europa. Restricții și interdicții pentru cei care s-au mutat în străinătate
Playtech.ro
Indemnizaţie handicap 2026. Sumele primite de românii cu probleme medicale cresc anul acesta
Adevarul
Troc între marile puteri pentru Venezuela, Ucraina și Taiwan? Expert: „SUA nu au de ce să ofere gratis ceva”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Denisa, iubita bărbatului care și-a pierdut viața la Buzău, mesaj sfâșietor pe internet. Tânăra face apel la oameni: ,,Am nevoie să vă treziți conștiința”
iamsport.ro
Ordinul lui Nicolae Ceaușescu i-a ruinat viitorul românului care a fost ”cel mai bun din lume”: ”L-am iubit enorm! I-au luat pașaportul și l-au dat jos din avion”
MediaFlux
SUA amenință din nou Europa! Trump are intenții serioase
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend