Google, amendată de UE cu 1,49 miliarde euro. Este a treia amendă uriaşă primită de gigantul american, în ultimii trei ani

Comisia Europeană amendează Google cu 1,49 miliarde de euro (1,69 miliarde de dolari) pentru că a încălcat reglementările privind concurenţa în Uniunea Europeană prin practicile sale în domeniul reclamelor.
Filip Stan
20 mart. 2019, 12:11
Google, amendată de UE cu 1,49 miliarde euro. Este a treia amendă uriaşă primită de gigantul american, în ultimii trei ani

Google este acuzat că a abuzat de poziţia sa dominantă pe piaţă cu serviciul AdSense, deoarece a diminuat posibilităţile de alegere, împiedicând site-urile terţe să obţină anunţuri publicitare generate de motoarele de căutare ale concurenţilor Google.

Astăzi, Comisia a amendat Google cu 1,49 miliarde de euro pentru utilizarea abuzivă ilegală a poziţiei sale dominante pe piaţa serviciilor de intermediere în materie de anunţuri publicitare asociate cu căutările online. Google şi-a consolidat poziţia dominantă în materie de anunţuri publicitare asociate cu căutările online şi s-a protejat împotriva presiunii concurenţiale, prin impunerea unor restricţii contractuale anticoncurenţiale pe site-urile internet ale terţilor. Acest lucru este ilegal din punctul de vedere al normelor antitrust ale Uniunii Europene. Comportamentul abuziv a durat peste zece ani şi a împiedicat alte societăţi să concureze pe baza meritelor şi să inoveze. În acelaşi timp, acest comportament a împiedicat consumatorii să se bucure de avantajele concurenţei„, a declarat comisarul european responsabil cu politica în domeniul concurenţei, Margrethe Vestager.

Practicile incorecte au durat mai mult de un deceniu, astfel încât alte companii nu au putut concura pe baza propriilor lor merite, a adăugat oficialul european.

Este a treia amendă din ultimii doi ani primită de Google.

Anul trecut, Comisia Europeană a amendat Google cu o sumă record, de 4,34 miliarde de euro, pentru practici ilegale legate de dispozitivele mobile Android, având drept scop consolidarea poziţiei dominante a motorului de căutare Google. În 2017, Comisia Europeană a amendat Google cu 2,42 miliarde de euro pentru abuz de poziţie dominantă şi promovarea propriului serviciu de cumpărături în defavoarea concurenţei.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
”Cel mai frumos moment după Argentina – Anglia” care nu s-a văzut la TV. Ce a făcut Lionel Scaloni după ce elevii săi au ajuns în finala Cupei Mondiale
Capital.ro
Unitatea 1 de la Cernavodă primește o finanțare importantă din partea BEI. Împrumutul aprobat ajunge la 800 de milioane de euro
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind Guvernul Bolojan. Nicușor Dan a făcut anunțul
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România