GOOGLE, FACEBOOK şi TWITTER spun NU marijuanei

GOOGLE, FACEBOOK şi TWITTER nu îşi schimbă politica privind publicitatea şi drogurile, după ce mai multe state americane au legalizat vânzarea marijuanei recreaţionale.
Filip Stan
27 ian. 2014, 11:17
GOOGLE, FACEBOOK şi TWITTER spun NU marijuanei

GOOGLE, FACEBOOK şi TWITTER au anunţat că vor continua să interzică reclamele la droguri precum marijuana. „Publicitatea nu poate promova sau facilita vânzarea sau consumul de droguri recreaţionale ilegale, produse care conţin tutun sau orice altceva din această categorie”, prevede politica Facebook.

Tim Rathschmidt, purtătorul de cuvânt al Facebook, a declarat pentru Huffington Post că reţeaua de socializare permite publicitatea pentru grupuri de lobby privind legalizarea marijuanei, dar nu şi pentru vânzarea sau facilitarea consumului de marijuana. „Legalitatea vânzării şi consumului de marijuana diferă foarte mult în lume, fapt ce ne determină să fim fermi atunci când interzicem orice publicitate legată de acest drog”, a declarat Rathschmidt, citat de Huffington Post.

Vezi şi Cea mai prizată glumă a weekend-ului: Marlboro cu marijuana

TWITTER are o politică similară Facebook şi a anunţat că nu şi-o va schimba. Reprezentanţii GOOGLE au făcut declaraţii în aceeaşi direcţie, urmaţi şi de alţi giganţi ai internetului, precum Yahoo şi Bing.

„Dacă Facebook şi Google permit reclamele la alcool, atunci ar trebui să permită şi reclamele la marijuana în statele unde este legală. Decizia lor este arbitrară şi ipocrită, iar utilizatorii acestor site-uri nu o vor privi cu ochi buni”, susţine Mason Tvert, reprezentant al Marijuana Policy Project.

Citeşte şi O REPORTERIŢĂ s-a DROGAT din greşeală cu MARIJUANA în timpul unui REPORTAJ: Imaginile sunt copioase VIDEO

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Gigi Becali, prima reacție oficială! Ce spune despre îndepărtarea lui Mihai Stoica
Capital.ro
Plată impusă prin lege pentru românii care stau la bloc. Aceste sume devin obligații pentru proprietari
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România