Gorghiu: Modul în care Ponta înţelege să ducă LUPTA pentru SUPRAVIEŢUIRE POLITICĂ aduce grave PREJUDICII ţării

Copreședintele PNL Alina Gorghiu le-a cerut, vineri, liderilor PSD și UNPR să se delimiteze de declarațiile făcute de prim-ministrul Victor Ponta într-o emisiune televizată, unde a afirmat că se întreabă dacă nu cumva președintele Klaus Iohannis a făcut "presiuni" ca el să fie trimis în judecată.
Iulian Tudor
25 sept. 2015, 09:19
Gorghiu: Modul în care Ponta înţelege să ducă LUPTA pentru SUPRAVIEŢUIRE POLITICĂ aduce grave PREJUDICII ţării

„Le solicit domnilor Dragnea și Oprea, tutorii politici ai lui Victor Ponta și totodată cei care îl girează în fruntea Guvernului României, explicații pentru derapajele de ieri seară ale prim-ministrului trimis în judecată.

Cred că este imperativ ca liderii principalelor partide din coaliția de guvernare să se delimiteze public de afirmațiile lui Victor Ponta, calomnioase și nedemne de funcția pe care o ocupă. Modul în care premierul Ponta înțelege să ducă lupta pentru supraviețuire politică aduce grave prejudicii României„, a scris Gorghiu pe Facebook.

Citeşte şi: Alina Gorghiu: Interimatul la TVR nu e o soluţie

Ea a adăugat că aceia care îl sprijină politic pe Victor Ponta au suficient timp până marți, la votul asupra moțiunii de cenzură a PNL, să analizeze dacă sunt dispuși „să dea socoteală pentru fiecare ieșire în decor a acestui prim-ministru compromis moral și politic”.

Premierul Victor Ponta a afirmat joi seară că își pune întrebarea dacă nu cumva Klaus Iohannis ar fi făcut presiuni pentru ca el să fie trimis în judecată, susținând că ”președintele României trebuie să fie un pic mai echilibrat”.

Întrebat cum comentează faptul că președintele Iohannis dorește să treacă moțiunea de cenzură a PNL întrucât trimiterea în judecată a premierului pune România într-o situație unică în Europa, Ponta a replicat:

„Eu mă întreb dacă nu cumva domnia sa a făcut presiuni ca să fiu eu trimis în judecată că deja aceste declarații mi se par anormale din partea unui președinte al României.

Dacă vorbim de președintele PNL, doamna Gorghiu poate să spună ce îi trece prin cap sau ce nu îi trece prin cap. Dar președintele României trebuie să fie un pic mai echilibrat, să ne trateze pe toți ca fiind cetățeni ai României. Nu peneliștii sunt cetățeni de gradul unu și noi toți ceilalți suntem de gradul doi sau trei. Așa cred eu că ar fi normal”.

Citeşte şi: Victor Ponta: „Mă întreb dacă Iohannis nu a făcut cumva PRESIUNI ca să fiu trimis în judecată”

DailyBusiness
Generaţia Z aplică pentru locuri de muncă în format fizic pentru că se simte singură
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Universitatea Craiova dă lovitura cu Bașakșehir! Câte bilete s-au vândut cu două zile înaintea returului decisiv: profit record pentru club
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Până când mai este valabil buletinul clasic pentru călătoriile în Uniunea Europeană
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Nuțu Cămătaru dezvăluie: L-am ajutat pe Marian Vanghelie în alegeri
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Rezultatele FINALE ale Bac-ului de toamnă, după contestații: Peste 31% au promovat
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
Prunea a răbufnit: ”Louis s-a săturat de fotbal, Petrescu a plătit avionul și Varga stă cu lingourile de aur! Săracii de la CFR sunt în cap”
MediaFlux
Anunț privind voucherele la curent de 50 de lei! Zeci de mii de români au depus deja cererea pentru tichete
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani