Grecia: Economia a scăzut cu 7% în ultimul trimestru din 2011

Contracţia anuală a economiei Greciei s-a accelerat în trimestrul al patrulea la 7%, de la 5% în trimestrul anterior, a anunţat biroul de statistică elen, sporind presiunea asupra guvernului, prins între protestele de stradă şi cererile creditorilor externi pentru noi măsuri de austeritate.
Romania TV
14 feb. 2012, 14:37
Grecia: Economia a scăzut cu 7% în ultimul trimestru din 2011

Economia Greciei s-a contractat toate trimestrele, cu o singură excepţie, de la mijlocul anului 2008, potrivit Financial Times.

Datele preliminare anunţate de biroul de statistică de la Atena vin înaintea unei şedinţe a guvernului în care premierul Lucas Papademos va încerca să obţină un acord asupra unor noi detalii ale măsurilor de austeritate ce trebuie să convingă miniştrii de Finanţe din zona euro să aprobe, la reuniunea de miercuri, al doilea pachet de ajutor financiar extern, de 130 de miliarde de euro.

Oficiali ai Ministerelor de Finanţe din cele 17 state euro vor discuta şi marţi criza, în contextul dificultăţilor Greciei în a încheia un acord cu creditorii privaţi pentru restructurarea de datorii în valoare de 200 de miliarde de euro.

Un oficial din zona euro a declarat, luni, pentru Financial Times că există mai multe apecte ce trebuie acceptate de Grecia, înainte ca un acord să fie transmis spre aprobare miniştrilor de Finanţe.

Liderii eleni se confruntă cu presiuni pentru disciplină fiscală din partea statelor din zona euro, care condiţionează astfel un pachet de împrumuturi ce trebuie să salveze ţara de la faliment, dar şi cu furia tot mai puternică a populaţiei, cauzată de amploarea reducerilor de cheltuieli.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Povestea transferului lui Ofri Arad la FCSB: “Atunci mi-a spus Gigi Becali că e fotbalist!”
Capital.ro
Viața la bloc 2026. Plata este obligatorie. Proprietarii de locuințe achită banii chiar dacă nu au consum
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Adevarul
Un român a câștigat al doilea mandat de primar într-o localitate din Germania. Dominic Fritz: „E și o victorie a valorilor europene”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Șeful CCA, avertisment uluitor pentru arbitri: ”Anul ăsta să nu vorbiți la telefon!”
MediaFlux
Pensie și concediu pentru cei care au grijă de membrii familiei. Ce prevede Statut european al îngrijitorilor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți