Guvernul a aprobat creşterea salariilor personalului medical din reţelele MS, MApN şi MAI

Guvernul a aprobat, marţi, Ordonanţa de Urgenţă care prevede creşterea cu 100 de lei de la 1 ianuarie 2015 a salariilor personalului din sistemul sanitar aferent reţelelor aflate în subordinea Ministerului Sănătăţii, Ministerului Apărării Naţionale şi Ministerului Afacerilor Interne, a declarat ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu.
Iulian Tudor
04 nov. 2014, 12:53
Guvernul a aprobat creşterea salariilor personalului medical din reţelele MS, MApN şi MAI

Ministerul Sănătăţii Nicolae Bănicioiu a adăugat că, potrivit unui calcul estimativ, de creşterea salarială anunţată vor beneficia 300 de mii de persoane din reţelele aflate în subordinea celor trei ministere, potrivit Agerpres.

La propunerea Ministerului Sănătăţii, după negocierile pe care le-am avut cu sindicatele din domeniul Sănătăţii, astăzi Guvernul a adoptat Ordonanţa de Urgenţă privind salarizarea personalului din sistemul public sanitar şi sistemul public de asistenţă socială. Practic, începând de la 1 ianuarie 2015 tot personalul din sistemul public sanitar şi cel de asistenţă socială vor beneficia de majorarea de 100 de lei la cuantumul brut al salariilor de bază. Asta înseamnă, practic, tot personalul din Sănătate, indiferent că vorbim aici de cei din subordinea Ministerului Sănătăţii, reţeaua autorităţilor locale, dar şi reţelele speciale, adică de la MApN şi MAI„, a declarat ministrul Sănătăţii într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.

Întrebat dacă de creşterea salarială de 100 de lei vor beneficia şi cei cu salariul minim de 900 de lei din sistemul sanitar, ministrul Sănătăţii a precizat că în cazul acestora se va aplica anul viitor o creştere în două etape de 150 de lei, respectiv 75 de lei de la 1 ianuarie 2015 şi alţi 75 de lei de la 1 iulie 2015.

Pentru cei care au salariul minim noi prevedem o creştere în două trepte. De la 1 ianuarie va fi creşterea de 75 de lei, iar de 1 iulie va fi încă 75 de lei. Deci ei vor beneficia de 150 de lei, astfel încât creşterea de 100 de lei va fi numai pentru cei care nu beneficiază de această creştere de 150 de lei. Creşterea se referă la toţi cei 300 de mii de membri ai sistemului, luând în calcul şi creşterea salariului minim„, a declarat Nicolae Bănicioiu.

CITEŞTE ŞI: Ponta: Salariile bugetarilor să crească diferenţiat. Să indexezi cu acelaşi procent este o chestie comunistă

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?