Guvernul francez anunţă măsuri după ce două turiste din Rusia nu au fost lăsate să intre într-un muzeu de lângă Paris

Autorităţile franceze au declarat marţi că interdicţia de intrare a cetăţenilor ruşi în instalaţiile militare a fost aplicată cu prea multă rigiditate atunci când două turiste din Rusia au fost refuzate la Chateau de Vincennes, o fortăreaţă medievală şi o atracţie turistică la marginea Parisului.
Filip Stan
09 aug. 2022, 19:46
Guvernul francez anunţă măsuri după ce două turiste din Rusia nu au fost lăsate să intre într-un muzeu de lângă Paris

Cândva reşedinţa regilor francezi şi unul dintre cele mai bine conservate monumente de acest gen din Europa, castelul este în cea mai mare parte deschis publicului, inclusiv pentru tururi, concerte, piese de teatru şi alte evenimente, dar începând din acest an au fost impuse unele restricţii turiştilor din Rusia.

De asemenea, acesta găzduieşte o parte din arhivele istorice ale forţelor armate franceze, la care accesul este restricţionat. Prin urmare, din punct de vedere tehnic, este o unitate militară, fiind vizat de o interdicţie franceză privind accesul cetăţenilor ruşi pe teritoriul unităţilor militare, care a fost emisă după invazia Rusiei în Ucraina în februarie. Aplicând această regulă, gărzile de securitate de la Chateau de Vincennes au refuzat accesul la monument la 28 iulie a două femei ruse.

„Un paznic de la detectorul de metale mi-a cerut să-mi vadă paşaportul”, a declarat una dintre femei, în vârstă de 31 de ani, care lucrează ca jurnalistă şi se află în Franţa de cinci luni, după ce a părăsit Rusia „tocmai pentru că mă opun războiului”.

După ce a inspectat documentul, paznicul a informat-o că nu poate trece, a declarat pentru AFP femeia, care a cerut să nu i se dea numele. Un alt paznic i-a refuzat, de asemenea, intrarea şi a dat ca motiv „pentru că sunteţi rusoaică”, a spus ea, adăugând că nu-i venea să creadă ce auzea.

Contactat luni de AFP, Ministerul Apărării a confirmat că, într-adevăr, a „restricţionat accesul în unităţile militare pentru cetăţenii ruşi” din cauza invaziei. Dar, după ce a fost mediatizat şi comentat pe reţelele de socializare, ministerul a contactat marţi AFP pentru a spune că gărzile au aplicat, de fapt, „fără discernământ o regulă stabilită în februarie cu privire la toate instalaţiile militare”.

Citeşte şi: Explozii puternice la o bază militară din Crimeea, aflată sub ocupaţie rusă. Ucraina încă nu a revendicat atacul VIDEO+GALERIE FOTO

„Această regulă nu poate fi aplicată în acelaşi mod pentru siturile strategice şi pentru siturile accesibile publicului, cum ar fi muzeele”, a declarat un purtător de cuvânt. Ministerul a precizat că personalul de securitate va fi acum informat cu privire la această distincţie „pentru a evita alte incidente de acest tip”.

În fiecare an, aproximativ 150.000 de persoane vizitează castelul, plătind 9,50 de euro pe bilet de intrare pentru adulţi. Alte obiective turistice gestionate de armată, inclusiv Muzeul Aerului şi Spaţiului din Le Bourget şi Les Invalides din Paris, vor permite, de asemenea, accesul ruşilor, a declarat oficialul ministerului.

De când Moscova a trimis trupe în Ucraina, în februarie, Franţa a primit aproximativ 100.000 de refugiaţi ucraineni, potrivit cifrelor guvernamentale. Aproximativ 73.500 de imigranţi ruşi trăiau în Franţa în 2021, potrivit biroului naţional de statistică Insee. A existat o dezbatere în cadrul Uniunii Europene cu privire la posibilitatea de a impune limite suplimentare pentru ruşii care vizitează blocul comunitar din motive turistice sau personale.

Vecinul Rusiei, Finlanda, a publicat săptămâna trecută un plan de limitare a vizelor turistice pentru ruşi, dar a subliniat, de asemenea, necesitatea unei decizii la nivelul UE în această privinţă.

Citeşte şi: Circulaţia trenurilor de mare viteză, oprită pe ruta Madrid – Barcelona. Un român a furat 600 de metri de cablu

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anca Dimancea anunță vești proaste pentru multe zodii. Luna falsă aduce trădări și probleme de sănătate
Capital.ro
Codul Rutier 2025. Interzis pe parbriz. Iei amendă de 1.800 de lei și rămâi fără certificatul de înmatriculare
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Singurul loc din România unde șoferilor li se recomandă să nu se uite înainte
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul asistentei moarte la Spitalului Județean Sibiu! Ce mărturisiri fac colegii ei
Cancan.ro
TRAGEDIE în lumea sportului! Vedetă a culturismului, ucisă cu ciocanul de soț 😱
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Serviciu militar! Decizie în România pentru cei de 18–45 ani. Ai termen să răspunzi 31 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Amenzi pentru chiriașii care nu au noua adresă în buletin. Legea a intrat deja în vigoare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații