Harta căldurii. Unde este cea mai ieftină gigacalorie din România

107,5 lei este cel mai mic preţ pe gigacalorie plătit într-o localitate din România de cei care sunt branşaţi la sistemul centralizat. Cine îl plăteşte şi cât costă căldura în marile oraşe din ţară.
Romania TV
17 ian. 2012, 14:00
Harta căldurii. Unde este cea mai ieftină gigacalorie din România

Locuitorii oraşului Râmnicu Sărat plătesc cea mai ieftină gigacalorie din ţară, dintre toţi românii care sunt racordaţi la sistemele centralizate de distribuţie a energiei termice, potrivit ultimelor date centralizate de Agenţia Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice (ANRSC).

Potrivit acestor date, la finalul lui octombrie 2010, locuitorii din Râmnicu Sărat plăteau 107,5 lei/Gigacalorie, preţul de furnizare aprobat, fără subvenţie, fiind de 300,75 lei. În oraşul buzoian sunt racordate la sistemul centralizat doar 610 apartamente.

Cât costă agentul termic în marile oraşe din România

RADET Bucureşti, care furnizează energie termică în Capitală, deserveşte 568.105 de apartamente care mai sunt încă racordate. Preţul plătit de populaţie este de 169,88 lei.

În oraşul Constanţa, RADET mai furnizează agent termic la 86.623 de apartamente care mai sunt încă branşate la sistemul centralizat. Preţul de facturare la populaţie este de 338,33 lei.

În Timişoara, compania locală de termoficare Colterm deserveşte cu energie termică 78.078 de apartamente încă racordate la sistemul centralizat. Preţul de furnizare la populaţie este de 252,17 lei.

În Iaşi, compania locală CET SA asigură energia termică pentru 51.062 de apartamente racordate la sistemul centralizat. Preţul plătit de populaţie este de 185 de lei pe gigacalorie.

În Cluj Napoca, Termoficare SA mai are clienţi în 35.274 de apartamente care au ales să rămână racordate la sistemul centralizat. Aceştia plătesc 165 de lei pe gigacalorie.

În Braşov, societatea Tetkron SRL mai livrează energie termică unui număr de 12.944 de apartamente racordate. Populaţia plăteşte un preţ de 191,73 lei pe gigacalorie.

În Craiova, regia locală Termoficare SA livrează energie termică unui număr de 65.836 de apartamente  branşate, preţul plătit de populaţie fiind de 194,08 lei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Regula care schimbă tot pentru cei care locuiesc la bloc. Ce poate face Asociația de Proprietari: Nu există obligație din punct de vedere legal
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți