ICCJ, decizie pentru mii de bugetari! Indemnizația de hrană nu trebuie inclusă în baza de calcul a indemnizației de concediu de odihnă

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a decis că indemnizația de hrană nu intră în baza de calcul a indemnizației de concediu de odihnă.
Alina Costache
16 sept. 2024, 20:34
ICCJ, decizie pentru mii de bugetari! Indemnizația de hrană nu trebuie inclusă în baza de calcul a indemnizației de concediu de odihnă
ICCJ, decizie pentru mii de bugetari!

ICCJ a decis, luni, că indemnizația de hrană nu trebuie inclusă în baza de calcul a indemnizației de concediu de odihnă a personalului contractual plătit din fonduri publice și a funcționarilor publici.

Instanța supremă a admis un recurs în interesul legii formulat de Curtea de Apel Brașov.

„Indemnizaţia de hrană reglementată de art.18 din Legea-cadru nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare, nu intră în baza de calcul al indemnizaţiei de concediu de odihnă cuvenită personalului contractual plătit din fonduri publice şi funcţionarilor publici. Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă”, se menţionează pe site-ului Instanţei supreme.

Citește și: Cel mai mare cutremur din România în 2024. De ce nu s-a dat Ro-Alert. Seismologul Mihai Diaconescu: „Poate veni oricând alt cutremur”

Curtea de Apel Brașov a solicitat ICCJ să se pronunțe asupra următoarei probleme de drept, soluționată diferit de instanțe:

„Dacă – în interpretarea şi aplicarea art.150 din Codul muncii, art.7 din HG nr.250/1992, art.22 din OG nr.6/2007, art.23 din OG nr. 10/2008 – indemnizaţia de hrană, reglementată de art.18 din Legea nr. 153/2017, intră în baza de calcul a indemnizaţiei de concediu de odihnă cuvenită personalului contractual plătit din fonduri publice şi funcţionarilor publici”.

Problema de drept a creat practică judiciară divergentă la nivelul instanțelor naționale, inclusiv la nivelul secțiilor civile și de contencios administrativ ale Curții de Apel Brașov.

Citește și: Pensii 2024. Cine dă bani înapoi după recalculare şi când ajung deciziile finale la toţi pensionarii

Punctul de vedere al Colegiului de conducere al Curții Brașov a fost în sensul că indemnizația de hrană nu trebuie inclusă în baza de calcul a indemnizației de hrană nu trebuie inclusă în baza de calcul a indemnizației de concediu de odihnă a personalului contractual plătit  din fonduri publice și a funcționarilor publici. Ca urmare, a sesizat ICCJ cu recursul în interesul legii pentru clarificarea problemei de drept.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Regula care schimbă tot pentru cei care locuiesc la bloc. Ce poate face Asociația de Proprietari: Nu există obligație din punct de vedere legal
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți