Ilie Șerbănescu cere ca băncile străine să plece din România: „Ne dau credite de trei ori mai scumpe decât mamele lor din Occident!” / Economistul, atac la adresa lui Mugur Isărescu (BNR): „Inflația e dublă la noi, față de media UE!” | EXCLUSIV

Profesorul Ilie Șerbănescu a ieșit la atac. Economistul crede că Guvernul României ar trebui să pună presiune pe băncile străine, pentru a părăsi țara noastră. 
Filip Stan
22 ian. 2023, 19:18
Ilie Șerbănescu cere ca băncile străine să plece din România: „Ne dau credite de trei ori mai scumpe decât mamele lor din Occident!

Românii plătesc cele mai scumpe credite din UE, deși sunt cei mai săraci. Acest lucru este de neacceptat, avertizează economistul Ilie Șerbănescu, într-un interviu oferit pentru România TV.

„Sunt 10-12 milioane de cetățeni adulți în România, care nu au nicio legătură cu băncile, o pătură subțire, care este cea a înstăriților, pe care se miza în conturarea unei clase mijlocii, care este doborâtă de aceste relații cu băncile, pentru că aici, după părerea mea, ar trebui la disperare, să nu mai ai nicio relație cu băncile din România, care sunt majoritatea lor niște sucursale sau filiale ale unor bănci străine, care dau credite de trei ori mai scump decât mamele lor din Occident, de unde vin băncile respective. 

De ce fac asta? Pentru ca li se permite! Invocă așa-zisul risc. Dacă e risc, du-te, nu mai sta! Dacă aceste bănci ar pleca din România nu s-ar simți din punctul de vedere al finanțării economiei, pentru că aceste bănci participă la finanțarea economiei în proporție de 8%. Și cu 8%, și fără, e același lucru. 97-98% din companiile din România nu au legătură cu băncile. Băncile, însele, recunosc ca bancabile doar 12.000 din cele peste 500.000 de companii înscrise în România. Și atunci, să nu ne mirăm! Ce importanță are că aceste bănci mai dau credite sau nu?!

Statul român e singurul creditat, aici e altă discuție. De ce joacă această carte?”, a declarat Ilie Șerbănescu, la România TV.

 

Ilie Șerbănescu: „În România, inflația e dublă față de media UE. BNR ar trebui să urmărească inflația”

 

Fostul ministru a lansat critici dure și la adresa Băncii Naționale, în fruntea căreia se află septuagenarul, Mugur Isărescu încă de la Revoluție. Liderii de la vârful statului au greșit grav, din moment ce în România, mult mai săracă decât statele din Europa centrală și de vest, înregistrează o inflație dublă.

„Îmi pare foarte rău, dar Banca Națională (BNR) face exchibiții. Ar trebui ca după actele în baza cărora funcționează, să urmărească inflația. În România, inflația oficială e de 16-17%, în zona euro e la jumătate. Cine a crescut în timpul ăsta de război? ‘Lelul’. Păi cum, când inflația este dublă la noi, față de euro? E o problemă care se întâmplă, care nu are explicații posibil economice”, a mai comentat Șerbănescu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
O nouă lovitură pentru CFR Cluj înaintea derby-ului cu FCSB! Vedeta a reziliat unilateral contractul și a părăsit echipa. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un adolescent de 16 ani și-a pierdut viața în urma unui grav eveniment rutier în Caraș-Severin
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Ilie Bolojan, anunț privind formare unui Guvern
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat