Imagini spectaculoase! Cum arată spitalul cu 1.000 de paturi din Wuhan, ridicat în doar opt zile

Chinezii s-au ţinut de cuvânt şi au construit un spital în Wuhan, în doar opt zile, dedicat tratării persoanelor infectate cu un nou coronavirus. De luni, spitalul cu 1000 de paturi va primi pacienţi, conform media naţionale.
Romania TV
03 feb. 2020, 07:17
Imagini spectaculoase! Cum arată spitalul cu 1.000 de paturi din Wuhan, ridicat în doar opt zile

Spitalul, Huoshenshan, sau ”muntele zeului focului”, este proiectat cu 1.000 de paturi dedicate pacienţilor cu infecţii confirmate pentru a face faţă penuriei de paturi din oraş în contextul în care virusul se răspândeşte.

Citeşte şi: Bilanţul deceselor din cauza coronavirus a ajuns la 361! Investitorii renunţă la acţiunile de pe teritoriul Chinei

Epidemia a provocat decesul a 361 de persoane şi a infectat peste 17.000 în China şi cel puţin 171 în străinătate. Peste 11.000 de cazuri au fost confirmate în provincia Hubei, unde se află Wuhan, a relatat luni televiziunea de stat.

Construcţia Huoshenshan a fost copiată de la un spital construit în Beijing în 2003, care a fost dedicat luptei împotriva Sindromului Acut Respirator Sever (SARS). Peste 7.500 de muncitori au participat la proiectul de construcţie rapidă, care a început la 25 ianuarie şi s-a încheiat în acest weekend.

China construieşte un al doilea spital în Wuhan, dedicat tratării pacienţilor cu coronavirus, cu 1.600 de paturi. Leishenshan, sau ”muntele zeului tunetului”, este programat să fie finalizat la data de 5 februarie.

Citeşte şi: Imaginile disperării în China. Oficialii guvernamentali fură măştile sanitare, iar medicii împrovizează echipamente de protecţie

Armata chineză va trimite 1.400 de cadre medicale ale forţelor armate pentru a trata pacienţii la noul spital construit în oraşul Wuhan, focarul epidemiei de coronavirus. Clădirea are un sistem de ventilaţie specializat, numeroase saloane pentru izolare şi 30 de saloane de terapie intensivă.

Începând de săptămâna viitoare, personal al Armatei de Eliberare a Poporului şi universităţilor armatei şi forţelor aeriene şi navale va fi repartizat la Spitalul Huoshenshan, unde sunt internaţi pacienţi infectaţi cu coronavirus, a precizat Xinhua.

Sursă: Agerpres

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Veşti proaste despre accidentarea horror a jucătorului de la Universitatea Craiova: “Nu îmi pun speranţe să îl vedem anul acesta!”
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Ilia Malinin, ratare istorică la Jocurile Olimpice de Iarna 2026. Pe ce loc a terminat patinatorul care a făcut senzație pe gheață
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fostul campion cu CFR Cluj a șters pe jos cu Cristi Balaj: ”Slab! Aproape a băgat clubul în faliment”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Sfântul Valentin. Ce este interzis să faci pe 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat