Impozit de 500% pentru românii care stau la bloc și amenzi cuprinse între 1.000 și 5.000 de lei

Impozit de până la 500% pentru românii care stau la bloc, precum și amendă de la 1.000 la 5.000 de lei. Se întâmplă în Sectorul 1 al Capitalei, unde proprietarii care nu își îndeplinesc obligațiile legale privind reparațiile și consolidările sunt datori vânduți.
Irina Dumitrescu
09 iun. 2025, 19:41
Impozit de 500% pentru românii care stau la bloc și amenzi cuprinse între 1.000 și 5.000 de lei
Impozit de 500% pentru românii care stau la bloc și amenzi cuprinse între 1.000 și 5.000 de lei

Un incident produs vineri, 6 iunie, în Sectorul 1 al Capitalei, a adus aminte de un impozit impus încă din decembrie 2024, care este cu până la 500% mai mare decât cel normal pentru clădirile degradate și cu fațade periculoase.

Impozit de 500% pentru românii care stau la bloc. Amendă între 1.000 și 5.000 de lei

În ciuda faptului că nu au existat victime, o mașină a fost foarte avariată după ce bucăți de tencuială s-au desprins de pe fațada unui imobil construit în 1902, clasificat cu risc seismic I, vineri, în jurul orei 3:30, în apropierea Parcului Cișmigiu, pe strada Poiana Narciselor nr. 7 din Sectorul I.

Citește și : Dispare de tot o fabrică de 100 de ani, fostă emblemă a României. Investiții uriașe care pun orașul din inima țării pe harta expansiunii comerciale

Clădirea, construită în 1902 și având 17 apartamente, este încadrată în clasa de risc seismic I încă din anul 1994. La fața locului s-au deplasat echipe ale ISU,  Inspectoratului de Stat în Construcţii (ISC), precum și agenți ai Poliției Locale pentru a securiza zona și înlătura pericolele imediate.

Conform HCGMB nr. 180/2017, proprietarii ce nu își îndeplinesc obligațiile legale privind reparațiile și consolidările pot primi amenzi cuprinse între 1.00 și 5.000 de lei.

Primăria Capitalei, prin comunicatul emis, a subliniat că reprezentanții Inspectoratului de Stat în Construcții, împreună cu un expert tehnic autorizat de Ministerul Dezvoltării, vor elabora un raport de specialitate, care va fi prezentat asociației de proprietari.

În ciuda schimbărilor legislative aduse prin Legea nr. 212/2022, care ar fi permis continuarea procedurilor chiar și cu modificări de proprietate, clădirea rămâne în afara oricărui program activ de intervenție din cauza inacțiunii repetate a locatarilor.

„Primăria Sectorului 1 derulează, în colaborare cu AMCCRS, o campanie de identificare a clădirilor cu risc seismic. Până în prezent sunt luate în evidenţă 300 de clădiri aflate în diferite grade de risc seismic.

Citește și : Cât vor plăti pentru energie familiile care consumă mai mult de 255 kWh pe lună. Anunţul ministrului Sebastian Burduja

Mai mult, Consiliul Local al Sectorului 1 a adoptat, în decembrie 2024, o hotărâre de majorare a impozitului cu până la 500% pentru clădirile aflate în stare de degradare şi cu faţade care pot deveni pericol public”, a precizat sursa citată.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Fosta soție a lui Claudiu Niculescu, imagine de senzație. Blondina a încins imaginația bărbaților
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești. Regulă pentru românii care primesc lei sau euro în numerar
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj