IMPOZITUL FORFETAR: „Dacă se va introduce, se va aplica doar anumitor servicii”. Care sunt acelea

Ministrul delegat pentru IMM, Maria Grapini, a anunţat miercuri că, dacă se va aplica, impozitul forfetar va viza doar unele servicii, precum pensiuni, hoteluri, restaurante, saloane de înfrumuseţare sau spălătorii auto, cuantumul urmând să fie stabilit după discuţii cu patronatele de profil.
Filip Stan
09 ian. 2013, 15:33
IMPOZITUL FORFETAR:

Premierul Ponta i-a cerut ministrului pentru IMM, Mediul de Afaceri şi Turism, Maria Grapini, să îl ajute să explice public oportunitatea impozitului forfetar, adugând însă că va renunţa la impozit dacă ideea nu este bună, dar atenţionând că astfel se reduc fondurile pentru turism şi infrastructură.

Vă rog, doamna ministru Grapini, să mă ajutaţi să explic cum e cu forfetarul, dacă nu, eu renunţ la el, că cică a fost ideea mea, dar după aia investiţii în turism o să facem din impozitul forfetar pe care nu-l punem„, a spus premierul la începutul şedinţei Executivului, potrivit Mediafax, el subliniind că trebuie prezentate date privind motivul unui astfel de impozit.

Ministrul de resort a precizat că a trimis un comunicat mass-media referitor la taxa forfetară, iar Ponta a spus că el a înţeles care sunt obiectivele acestei taxe, dar a atenţionat că trebuie analizat atent, iar în cazul în care impunerea taxei nu este viabilă, el este dispus să renunţe.

Eu am înţeles ideea – poate nu e bună şi dacă nu e bună nu o ţin langa – dar eu am înţeles că unii sunt cinstiţi şi plătesc impozite şi taxe, din cei care au hoteluri, restaurante, alţii nu sunt cinstiţi şi nu plătesc nimic, sunt pe pierdere tot timpul. Şi atunci, în loc să îi facem cinstiţi pe necinstiţi, îi omorâm şi pe cei care plătesc şi nu mai plătesc nici ei. După care, suta de mii de turişti care merg pe Valea Prahovei au nevoie de nişte taxe de acolo ca să le facem autostrada, să poată să meargă turiştii pe autostradă pe Valea Prahovei, să nu mai stea şapte ore în trafic”, a spus premierul.

În acest moment, impozitul forfetar pentru care se face analiza şi studiu de impact nu este impozitul minim aplicat de Guvernul Boc. Impozitul forfetar nu se va aplica, dacă se va introduce, decât anumitor categorii de servicii (pensiuni, hoteluri, baruri, restaurante, saloane de infrumuseţare, spălătorii auto, ateliere de croitorie, ateliere de încălţăminte etc), la care cheltuiala administrativă pentru plata impozitului pe profit este mare şi pentru întreprinzator, şi pentru stat (ca să verifice şi să controleze fiecare locaţie)”, se arată în comunicatul ministrului delegat pentru IMM-uri, Turism şi Mediu de Afaceri.

Sumele de plată nu vor fi egale pentru toate serviciile, iar stabilirea acestora se va ţine cont de indicatori relevanţi precum capacitatea locaţiei, calitatea amplasamentului şi tarifele medii adecvate locaţiei.

Motivele introducerii impozitului forfetar sunt următoarele: simplificarea administrativă la întreprinzător şi la instituţiile de control ale statului, posibilitatea evidenţierii veniturilor în mod corect şi realizarea de profit în vederea repartizării pentru dezvoltare sau dividende, de către întreprinzatori (aceştia vor plăti suma fixată, indiferent de cât profit vor face), reducerea corupţiei la exercitarea controalelor la activităţile de servicii şi etică şi echitate pentru mediul de afaceri (toţi cei care produc venituri trebuie să plătească un impozit)”, se menţionează în comunicat.

Potrivit sursei citate, studiul de impact se va face după ce vor avea loc discuţii cu toate asociaţiile profesionale şi patronale şi vor fi definitivate aspectele legate de categoriile de servicii pentru care se aplică impozitul, cuantumul şi criteriile de stabilire ale cuantumului.

„Activitatea de control este simplificată deoarece există evidenţa societăţilor din fiecare categorie de servicii şi grila stabilită de plată a impozitului. Această măsură va creşte, de asemenea, conformarea voluntară, întreprinzătorul plătind cota stabilită, iar pentru cine nu plăteşte, Fiscul poate stabili, fără control, penalităţi de întârziere, nefiind necesar un control contabil. Aplicarea posibilului impozit forfetar se va face cu respectarea prevederilor legale în vigoare”, se mai spune în comunicat.

Săptămâna trecută, premierul Victor Ponta a anunţat că a discutat cu ministrul delegat pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii, Mediu de Afaceri și Turism, Maria Grapini, despre ideea introducerii unui impozit forfetar în domeniul serviciilor.

„Am discutat astăzi cu doamna Grapini apropos de ideea de a merge din nou pe impozit forfetar la servicii, pentru că acum practic nu încasăm nimic. Cred că şi pentru hotelieri, cei care au restaurante cei mai mulţi dintre ei, ideea de a plăti un impozit forfetar, să ştie că au scăpat şi cu asta-basta… „, a spus Ponta vineri seara la Antena 3.

În octombrie 2010, Guvernul Boc a decis să renunţe la impozitul minim aplicat companiilor şi a analizat varianta introducerii unui impozit forfetar, dar a renunţat la idee invocând dificultăţile care ar putea apărea în administrarea unui astfel de sistem, orientându-se spre revenirea la impozitarea cu 3% a veniturilor microîntreprinderilor.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Tzancă Uraganu, copleșit după moartea lui Doru de la Constanța. Ce știa despre problemele cu care se confrunta
Fanatik.ro
Alexandru Țiriac, reacție neașteptată după ce Simona Halep și Dorin Mateiu s-au afișat în public. Cum a numit-o pe fosta tenismenă
Capital.ro
Pensia poate fi suspendată chiar și după ce a fost aprobată. Situațiile prevăzute de lege pe care mulți pensionari nu le cunosc
Playtech.ro
Pleci în vacanță în străinătate? Documentul medical pe care trebuie să îl ceri dacă nu ai primit cardul european
Adevarul
Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un arbitru exclus de FIFA la Cupa Mondială 2026 s-a stins din viață la 38 de ani, în condiții suspecte
iamsport.ro
Radu Banciu l-a distrus pe Marius Lăcătuș: ”Dacă va fi antrenată de prostul ăsta...”
MediaFlux
Probleme cu pensia pentru jumătate dintre pensionari. Anunț îngrijorător de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?