Înfiinţarea Gărzii Forestiere Naţionale, soluţia Guvernului pentru a combate tăierile ilegale de păduri

Ordonanţa de Urgenţă privind înfiinţarea Gărzii Forestiere Naţionale pentru a combate tăierile ilegale de păduri a fost aprobată în şedinţa de guvern de miercuri.
Filip Stan
30 iun. 2021, 21:57
Înfiinţarea Gărzii Forestiere Naţionale, soluţia Guvernului pentru a combate tăierile ilegale de păduri

Înfiinţarea Gărzii Forestiere Naţionale este soluţia identificată de Guvern pentru a combate tăierile ilegale de păduri. Executivul a aprobat, în şedinţa de miercuri, la propunerea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Ordonanţa de Urgenţă privind înfiinţarea Gărzii Forestiere Naţionale.

Înfiinţarea Gărzii Forestiere Naţionale, soluţia Guvernului pentru a combate tăierile ilegale de păduri

”Această măsură vine ca urmare a evoluţiei continue a activităţilor în domeniul silvic, în vederea obţinerii unor rezultate mai bune în lupta împotriva infracţionalităţii de mediu, în special a tăierilor ilegale de păduri, dar şi pentru întărirea capacităţii de control şi monitorizarea fondului forestier”, a declarat ministrul Tanczos Barna, potrivit unui comunicat de presă transmis miercuri seară de Ministerul Mediului.

Garda Forestieră Naţională va funcţiona ca structură de specialitate a administraţiei publice centrale care răspunde de silvicultură, cu personalitate juridică, finanţată integral de la bugetul de stat şi se va afla în subordinea autorităţii publice centrale pentru silvicultură.

Structura organizatorică, numărul de personal, atribuţiile şi competenţele Gărzii Forestiere Naţionale şi ale Gărzilor forestiere din subordine se stabilesc prin hotărâre a Guvernului, la propunerea autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură, în termen de minim 30 de zile de la intrarea în vigoare a actului normativ.

Conducerea Gărzii Forestiere Naţionale va fi asigurată de un inspector general cu rang de secretar de stat, care are calitatea de ordonator secundar de credite, ajutat de un inspector general adjunct, cu rang de subsecretar de stat, angajaţi în condiţiile legii.

Citeşte şi EXCLUSIV Ministrul Mediului, îngrijorat de atacurile urşilor în localităţi: În cinci ani a crescut numărul apelurilor la 112 de zece ori în unele judeţe

Gărzile Forestiere trec în subordinea Gărzii Forestiere Naţionale, ca instituţii publice cu personalitate juridică.

Principalele atribuţii ale Gărzii Forestiere Naţionale constau în:

•        coordonarea activitatăţii gărzilor forestiere;

•        avizarea propunerilor de acte normative emise de gărzile forestiere;

•        controlarea aplicării regimului silvic în fondul forestier naţional şi în vegetaţia forestieră din afara fondului forestier naţional;

•        controlarea aplicării regimului cinegetic în fondul cinegetic naţional;

•        controlarea trasabilităţii materialelor lemnoase, conform prevederilor legale în vigoare;

•        realizarea de sinteze şi analize de risc privind fondul forestier naţional şi fondul cinegetic.

Conform Ministerului Meidului, Gărzile forestiere vor avea ca atribuţii implementarea, monitorizarea şi controlarea aplicării regimului silvic în fondul forestier naţional şi în vegetaţia forestieră din afara fondului forestier naţional, dar şi a aplicării regimului cinegetic în fondul cinegetic naţional. Gărzile forestiere vor monitoriza şi controla trasabilitatea materialelor lemnoase, conform prevederilor legale în vigoare şi vor elabora rapoartele operative pe care le vor transmite către Garda Forestieră Naţională, în vederea realizării de sinteze şi analize de risc privind fondul forestier naţional şi fondul cinegetic.

Organizarea, funcţionarea şi repartizarea numărului de posturi pentru Garda Forestieră Naţională şi Gărzile Forestiere se stabilesc prin hotărâre a Guvernului, în termen de maximum 60 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

Citeşte şi Un urs a fost văzut în Botoşani. A fost emis RO-ALERT. Ministrul Mediului cere împuşcarea sau sedarea animalelor periculoase în 24 de ore

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Cum a ajuns Sorana Cîrstea o mare jucătoare în circuitul WTA. Afacerea care a stat la originea lansării sale în tenis
Capital.ro
Un guvern tehnocrat ar putea schimba radical scena politică din România. Avertisment de la directorul INSCOP: Ar fi o catastrofă
Playtech.ro
Subiectele la Evaluarea Națională 2026, clasa a II-a. Ce au avut de rezolvat elevii la Limba română – scris
Adevarul
Avocatul Poporului contestă la CCR ordonanța de urgență adoptată după moțiune și acuză Guvernul de sfidare a Parlamentului
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind cursul valutar! La cât a ajuns moneda euro
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi