INS: Înmatriculările de autobuze şi microbuze au crescut cu 33,7% în primul trimestru al anului

Înmatriculările de autobuze și microbuze au crescut în România cu 33,7%, în primul trimestru al anului, comparativ cu intervalul similar din 2015, în timp ce în cazul vehiculelor de marfă s-a înregistrat cea mai importantă majorare, de aproape 30%, reiese din datele Institutului Național de Statistică (INS), publicate vineri.
Filip Stan
06 mai 2016, 08:38
INS: Înmatriculările de autobuze şi microbuze au crescut cu 33,7% în primul trimestru al anului

Conform statisticii, în perioada ianuarie — martie a acestui an, înmatriculările de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au înregistrat creșteri la toate categoriile, cea mai semnificativă creștere fiind la categoria autobuze și microbuze, cu 33,7%, față de primul trimestru din anul anterior.

De asemenea, în intervalul analizat, înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul mărfurilor au crescut cu 29,3% la categoria autotractoare, cu 22% la categoria remorci și semiremorci, respectiv cu 17,6% la categoria autocamioane.

În comparație cu trimestrul IV din 2015, în primele trei luni din 2016, înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul pasagerilor au scăzut cu 9,6%, iar înmatriculările noi de vehicule rutiere pentru transportul mărfurilor au crescut cu 6,7%.

Pe de altă parte, datele Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) relevă că, în primele trei luni din acest an, au fost înmatriculate la nivel național 247 de autobuze, dintre care 30 au însemnat înregistrări noi.

De asemenea, statistica DRPCIV arată că, în perioada ianuarie — martie 2016, au fost înmatriculate 10.854 de autoutilitare, dintre care 1.881 de unități noi, 4.954 de unități second-hand, dar pentru prima dată înmatriculate în România, iar 4.019 de unități rulate și reînmatriculate.

În ceea ce privește microbuzele, numărul unităților înmatriculate în România, în primul trimestru, a fost de 205 unități, și doar 71 de unități au fost noi, cele mai multe (115) fiind încadrate la categoria reînmatriculări second-hand.

Citeşte şi Aproximativ 8.300 de vehicule noi, înmatriculate în ianuarie, în România

 

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cine transmite la TV Turcia – România, barajul pentru Campionatul Mondial 2026
Capital.ro
Dezvăluirea anului despre Călin Georgescu: Dacă ești suveranist, cum se face că ai fost într-o organizație profund globalistă, masonică
Playtech.ro
La ce trebuie să fim atenți când cumpărăm ouă sau vopsea pentru Paște. Avertismentul ANPC pentru români
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj