Învăţătoarea cercetată pentru proxenetism, dată afară de la şcoală

Învăţătoarea din localitatea constănţeană Sinoe, cercetată de procurorii DIICOT Constanţa pentru că ar fi implicată într-o reţea de proxenetism şi ar fi convins o elevă de 13 ani să se prostitueze, a fost dată afară de la unitatea de învăţământ la care preda.
Romania TV
25 oct. 2012, 17:19
Învăţătoarea cercetată pentru proxenetism, dată afară de la şcoală

Învăţătoarei Aurelia Grosu i-a fost desfăcut contractul de muncă începând cu joi.

„Referitor la învăţătoarea Aurelia Grosu, angajată pe o perioadă determinată la şcoala gimnazială Sinoe (…) precizăm că unitatea de învăţământ la care era angajată i-a desfăcut contractul de muncă începând cu 25 octombrie”, se arară într-un comunicat al ISJ Constanţa.

Învăţătoarea, în vârstă de 23 de ani, fusese angajată la şcoala din Sinoe la 1 septembrie, până la acea dată fiind laborant informatician la liceul din Mihai Viteazu.

Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate şi procurori DIICOT Constanţa au făcut, marţi, zece percheziţii domiciliare la membrii unei grupări suspectaţi de trafic de minori, proxenetism şi pornografie infantilă prin sisteme informatice.

Anchetatorii spuneau că membrii grupării au recrutat începând cu luna mai a acestui an, în special din localităţi rurale din judeţul Constanţa, mai multe tinere, printre care şi minore. Ei le promiteau fetelor că le vor facilita angajarea ca recepţionere, cameriste sau babysitter, dar după ce au fost aduse în apartamente închiriate în municipiul Constanţa au fost obligate să se prostitueze.

Pentru recrutarea bărbaţilor dispuşi să întreţină relaţii sexuale, membrii grupării postau anunţuri în publicaţii online, în care se ofereau de fapt servicii de masaj. Sumele obţinute de fete erau luate de către suspecţi, acestora fiindu-le asigurat doar strictul necesar traiului zilnic.

În urma descinderilor, poliţiştii au descoperit şi două minore, una în vârstă de 13 ani şi una de 17 ani. În cazul celei de 13 ani s-a stabilit că a fost recrutată de către învăţătoarea din localitatea Sinoe, cu aceleaşi promisiuni, fiind apoi silită să se prostitueze.

În urma descinderilor, 18 persoane au fost duse pentru audieri la sediul DIICOT Constanţa, trei dintre acestea fiind, iniţial, reţinute, apoi arestate de Tribunalul Constanţa pentru iniţiere şi constituire, precum şi aderare şi sprijinire a unui grup infracţional organizat, trafic de minori, pornografie infantilă prin sisteme informatice, proxenetism şi răspândire de materiale obscene.

De asemenea, alte zece persoane, printre care şi cadrul didactic din Sinoe, sunt cercetate sub aceleaşi acuzaţii, pentru cinci dintre acestea fiind dispusă interdicţia de a părăsi localitatea de domiciliu pentru 30 de zile.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Florin Tănase a dat lovitura: 20 de milioane de euro pentru jucătorul de la FCSB
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online