Italia negociază cu FMI atenuarea termenilor supravegherii ţării de către instituţia financiară

Italia negociază cu Fondul Monetar Internaţional atenuarea termenilor supravegherii sporite a ţării, solicitată FMI în noiembrie anul trecut de fostul premier Silvio Berlusconi, a declarat vineri o sursă apropiată situaţiei, transmite Reuters.
Romania TV
03 feb. 2012, 19:37
Italia negociază cu FMI atenuarea termenilor supravegherii ţării de către instituţia financiară

Autorităţile italiene au fost nevoite să ceară monitorizarea ţării de către FMI pentru a linişti temerile investitorilor şi ale guvernelor europene, în condiţiile creşterii costului împrumuturilor Italiei la un nivel periculos.

Noul guvern tehnocrat, condus de Mario Monti, economist respectat şi fost comisar european, a reuşit să reducă temerile privind angajamentul Italiei pentru susţinerea creşterii economice şi a reformelor.

„Italia şi FMI discută la nivel bilateral despre posibilitatea modificării mandatului iniţial de supraveghere sporită, astfel încât monitorizarea fiscală să aibă loc în cadrul procedurilor obişnuite ale Fondului”, a spus sursa.

Misiunea de monitorizare ar putea fi redusă la un mandat obişnuit de evaluare, potrivit regulamentului de funcţionare al Fondului, respectiv evaluarea obligatorie anuală efectuată în toate ţările membre.

Sursa a precizat că nu a fost luată încă o decizie.

Italia a devenit prima ţară din G7 care a cerut o misiune de supraveghere sporită din partea FMI, o procedură aplicată în mod normal statelor emergente.

Reprezentanţii Trezoreriei italiene au refuzat să comenteze, iar cei ai FMI nu au fost disponibili pentru comentarii.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Cele două nume de pe lista Rapidului! Când decide Dan Șucu noul antrenor din Giulești. Exclusiv
Playtech.ro
Locuiești la parter? Tot trebuie să plătești reparațiile la lift. Cum se stabilește contribuția fiecărui apartament
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a cerut ”rezolvarea” lui Ilie Bolojan și a fost criticat dur: ”Dacă te bagi în cocină, te mănâncă porcii”
MediaFlux
Când se spală după Înălțare. Toate gospodinele trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi