JO 2012: Fetele de la gimnastică au calificat România în finala pe echipe

Naţionala feminină de gimnastică a obţinut calificarea în finala de marţi, de pe locul 4. În urma notelor obţinute în acest concurs, Sandra Izbaşa ne va reprezenta în concursul individual la sol şi sărituri, Cătălina Ponor la bârnă şi sol, iar Diana Bulimar la bârnă.
Romania TV
29 iul. 2012, 20:40
JO 2012: Fetele de la gimnastică au calificat România în finala pe echipe

Naţionala feminina de gimnastică a României s-a calificat fără probleme în finala pe echipe din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra. Fetele antrenate de Octavian Bellu şi Mariana Bitang au încheiat evoluţia din semifinale pe locul 4, după SUA, Rusia şi China, dar păstrează şanse mari la podium în finala de marţi, dacă îşi vor corecta greşelile care au condus duminică seara la câteva greşeli uşoare, care le-au scăzut punctajul.

Marea surpriză în concursul de duminică seara a fost prezenţa în competiţie a Larisei Iordache, recuperată în ultimul moment după o accidentare la călcâi, însă cea despre care amtrenoarea Bitang spunea că este „gimnasta de bază a lotului României” a ratat la primul aparat la care a concurat, la sol, obţinând cea mai mică notă a delegaţiei noastre (13, 800), mult sub Sandra Izbaşa (15,066), Cătălina Ponor (14.600) şi Diana Chelaru (14.333).

A doua rotaţie le-a găsit pe fetele noastre la sărituri, unde ele au avut evoluţii echilibrate, nefiind departajate de mai mult de o jumătate de punct: Sandra Izbaşa – 15,316, Cătălina Ponor – 15,133, Larisa Iordache – 15,100 şi Diana Chelaru – 14,666. Surpriza neplăcuta s-a produs la paralele, unde Sandra Izbaşa, gimnasta din delegaţia noastră care oţinuse cele mai mari note, a ratat exerciţiul şi a fost notată doar cu 12,366.

Fetele noastre şi-au încheiat evolutia la bârnă, iar clasamentul final în urma acestei rotaţii arată astfel: 1. SUA, 2. Rusia, 3. China, 4, România.

Concursul a contat şi pentru calificarea în finalele pe aparate. Astfel, în urma notelor obţinute, Cătălina Ponor şi Diana Bulimar ne vor reprezenta la bârnă, Sandra Izbaşa şi Cătălina Ponor la sol şi Sandra Izbaşa la sărituri. De asemenea, la individual-compus vom fi reprezentaţi de Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Undă verde pentru proiectul pe care Ion Țiriac îl face în orașul său de suflet. Investiția se ridică la 100 de milioane de euro
Capital.ro
Ambasada Rusiei reacționează după explozia dronei în Portul Constanța și critică poziția MApN
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă pici o probă la Bacalaureat 2026. Mai trebuie să susții toate examenele?
Adevarul
Cât vei plăti în plus pentru comenzile de pe Temu și Shein de la 1 iulie. Exemple concrete de calcul
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Bombă! A anunțat în direct numele noului antrenor al lui Dinamo, după ce Zeljko Kopic a plecat: 'S-ar plia foarte bine'
MediaFlux
Marina militară ucraineană recunoaște că a pierdut controlul unei drone maritime în apele României: Din cauza unor mijloace de război electronic
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți